Wynagrodzenia informatyków rosną
Specjaliści z InfoStaff zauważyli pozytywne tendencje na rynku
Po okresie stagnacji rynek pracy informatyków rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy poszukują doświadczonych specjalistów, na rynku pojawia się coraz więcej ofert, a tę pozytywną tendencję odzwierciedlają pensje informatyków. Dorota Kulesza z InfoStaff, agencji specjalizującej się w rekrutacji informatyków, dzieli się swoimi obserwacjami na temat tendencji na rynku pracy IT.
Rynek pracy informatyków ulega stałym przemianom, tendencje na nim panujące zmieniają się bardzo płynnie. W dużym stopniu wpływ na nie ma koniunktura gospodarcza. Z obserwacji InfoStaff wynika, że na rynku pracy IT pojawiła się bardzo pozytywna tendencja: pensje informatyków wzrosły o około 10%, co oznacza zwiększony popyt na specjalistów IT. "W chwili obecnej bardzo potrzebni są programiści nowych technologii, zapotrzebowanie na nich jest ogromne. Firmy poszukują również analityków biznesowych oraz konsultantów" - mówi Dorota Kulesza, menedżer InfoStaff.
Na rynku wciąż utrzymuje się zapotrzebowanie na specjalistów z pogranicza informatyki i biznesu, zwłaszcza konsultantów systemów ERP w tym SAP. Bardzo często obejmują oni w firmie stanowiska kierowników projektu i koordynują wdrożenie skomplikowanych systemów informatycznych. Przy tego rodzaju zajęciach niezbędna jest wiedza ekonomiczna, ale również cechy osobowościowe. Liczy się komunikatywność, umiejętność pracy w zespole oraz cechy przywódcze. "Od dłuższego czasu obserwujemy ogromne zainteresowanie specjalistami SAP. Są oni poszukiwani zarówno przez firmy konsultingowe, jak i przedsiębiorstwa różnych branż. Głównym zadaniem specjalistów jest modyfikacja systemów lub wdrażanie ich w firmie od początku." - dodaje Dorota Kulesza. Popyt na specjalistów SAP odzwierciedlają ich zarobki, które są bardzo atrakcyjne. Jednak praca ta jest bardzo absorbująca i wiąże się z koniecznością częstych wyjazdów za granicę, częstych spotkań oraz ograniczoną ilością czasu dla siebie. "Płace są natomiast adekwatne do takiego stylu pracy - z naszych obserwacji wynika, że konsultant z czteroletnim doświadczeniem zarabia od 10 do 15 tysięcy złotych brutto. Jednak oczywiście wszystko zależy od tego, jak dana osoba pokierowała swoją karierą oraz w jakiej firmie pracuje." - zauważa Dorota Kulesza z InfoStaff. Na równie atrakcyjne zarobki mogą liczyć administratorzy baz danych (z obserwacji InfoStaff wynika, że pensje znajdują się w przedziale 8-12 tysięcy złotych brutto). "Pensje w tym sektorze są jednak bardzo zróżnicowane i wszystko zależy od tego jaką ma się specjalizację. Z pewnością można stwierdzić, że informatycy to bardzo aktywna grupa zawodowa, dobrze radząca sobie na rynku. Specjaliści IT dbają o swój rozwój, inwestują pieniądze w zdobycie różnego rodzaju dyplomów i certyfikatów - wszystko po to, aby być bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy." - dodaje Dorota Kulesza.
Kolejną tendencją na rynku pracy IT jest tworzenie przez międzynarodowe korporacje oddziałów wsparcia IT w Polsce. Stwarza to olbrzymie możliwości rozwoju kariery informatyków. Firmy inwestują w Polsce, gdyż mogą liczyć na bardzo dobrych informatyków oraz dostęp do wszystkich nowoczesnych technologii, dzięki temu takie centrum może obejmować swoim zasięgiem całą Europę, a to daje ogromne szanse na rozwój tej grupie zawodowej.
W Polsce coraz większą popularność zyskuje sobie również praca projektowa, która jest bardzo chętnie stosowana w Europie Zachodniej. Polscy informatycy chcąc zdobywać doświadczenie w różnych korporacjach decydują się współpracować z firmami na zasadzie projektów. Oznacza to, że nie są oni związani z firmą na stałe, a jedynie pracują w niej na czas realizacji projektu. "Jest to zajęcie przeznaczone dla specjalistów posiadających doświadczenie i wiedzę ekspercką. Osoby pracujące w ten sposób nie tylko rozwijają się zawodowo lecz czerpią z tego korzyści finansowe - wynagrodzenia są zazwyczaj wyższe od osób zatrudnionych w firmie na stałe." - informuje Dorota Kulesza z InfoStaff.
Dołącz do dyskusji: Wynagrodzenia informatyków rosną