Związkowcy protestują przeciw zwolnieniom w drukarni Bauera
Związkowcy z Solidarności organizują w poniedziałek 17 października br. demonstrację przed drukarnią należącej do Grupy Bauer spółki BDN w Wykrotach (woj. dolnośląskie) domagając się przywrócenia do pracy czterech zwolnionych we wrześniu br. pracowników i przestrzegania prawa pracy w tej firmie.
Zdaniem związkowców z NSZZ “Solidarność” pracownicy zostali wyrzuceni z pracy w drukarni za samo spotkanie z organizatorem z "Solidarności", który miał im pomóc w założeniu w zakładzie związku. Związkowa kancelaria prawna skierowała pozwy przeciwko pracodawcy do Sądu Pracy. Do Zarządu BDN skierowano pismo z żądaniem zaprzestania szykan wobec pracowników drukarni.
- Brak odpowiedzi Zarządu BDN Sp. z o.o. Sp. k., na pismo Zarządu Regionu w sprawie podjęcia dialogu w sprawach pracowniczych zmusza nas do podjęcia działań protestacyjnych - twierdzą przedstawiciele organizacji związkowych.
Zdaniem Grupy Bauer zarzuty związkowców są nieprawdzie. - Zarząd drukarni BDN, będącej częścią grupy Bauer Media, wyraża oburzenie i stanowczo protestuje przeciwko kampanii oszczerstw i bezprawnych działań o charakterze prowokacyjnym, realizowanych przez przedstawicieli jeleniogórskiego oddziału NSZZ „Solidarność”, a skierowanych przeciwko dobremu imieniu pracowników drukarni BDN, kierownictwu zakładu i zarządowi koncernu - napisała spółka w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.
- Bezpośrednim powodem rozpoczęcia akcji propagandowej NSZZ „Solidarność” był fakt zwolnienia czterech pracowników z drukarni BDN we wrześniu b.r. w ramach programu reorganizacji i redukcji kosztów Działu Introligatorni. Trzech ze zwolnionych pracowników złożyło pozwy w sądzie o przywrócenie do pracy twierdząc, że jedyną przyczyną ich zwolnienia był udział w naradach, mających na celu założenie związku zawodowego w drukarni. Jeleniogórski oddział NSZZ „Solidarność”, reprezentowany przez przewodniczącego Franciszka Kopcia rozpoczął zmasowaną kampanię propagandową w lokalnych mediach (gazety, radio, portale internetowe), w których w sposób nieprawdziwy i bezpodstawny oskarża kierownictwo drukarni o notoryczne „łamanie prawa pracy, fałszowanie kart pracy, niepłacenie za nadgodziny, zastraszanie pracowników” itp. - głosi oświadczenie Bauera.
Jak podkreśla Bauer, “wszystkie te oszczerstwa i pomówienia nie mają pokrycia w rzeczywistości, a ich jedynym celem jest stworzenie skrajnie negatywnego obrazu zakładu dla własnych celów propagandowych”.
Drukarnia BDN zatrudnia 400 pracowników.
Dołącz do dyskusji: Związkowcy protestują przeciw zwolnieniom w drukarni Bauera