SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak mierzy się słuchalność radia w Polsce?

Od lipca do września br. zdecydowanym liderem rynku radiowego był RMF FM, Trójka miała rekordowo niski wynik. Wiemy o tym dzięki badaniu Radio Track. Nie wszyscy wierzą w takie wyniki. Na Wirtualnemedia.pl przybliżamy jak wygląda proces pozyskiwania informacji na temat słuchalności radia w naszym kraju.

Dołącz do dyskusji: Jak mierzy się słuchalność radia w Polsce?

49 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wera
Nie mierzy się w Polsce słuchalności i nigdy się nie mierzyło. Dotychczas mieliśmy ustawki
odpowiedź
User
Xyz

2. Obejmuje stacje nadające na podstawie koncesji KRRiTV - więc nie obejmuje stacji internetowych


Badanie oglądalności bada kanały, które płacą Nielsenowi za bycie w panelu. I tam uwzględnia się stacje nadające na koncesji zagranicznej.
W artykułach o badaniu słuchalności nigdzie DUŻYMI LITERAM nie jest napisane, że bada się wyłącznie stacje odbierane przez fale FM i tylko na koncesji polskiej. W terenach przygranicznych można także słuchać stacji zagranicznych, które mają swoich słuchaczy w Polsce. Na falach długich, średnich i krótkich można znaleźć wiele innych rozgłośni zagranicznych. Stacje internetowe są obecne także na dekoderach telewizji kablowych i satelitarnych. 357, RNŚ i new.once są np. w boxie u Playa. Zresztą stacje internetowe jak 357 przewyższają merytorycznością i różnorodnością muzyki ubogość i miałkość naziemnych stacji komercyjnych. Nawet internetowe RMF24 przewyższa jakością swoje główne RMF FM. Dłuższe wywiady Mazurka, więcej informacji i bogatsza playlista - znikoma ilość reklam, brak głupawych konkursów smsowych, brak chichów i śmichów z sucharów internetowych. Aż dziw, że jest normalny RMF, który gra muzykę do słuchania i przekazuje informacje dla ludzi.
Jadąc codziennie autobusem do pracy mam okazję zobaczyć, co ludzie słuchają na swoich sprzętach przenośnych. Tam raczej radio FM nie pojawia się. Króluje YouTube i Spotify. Zresztą coraz trudniej znaleźć na rynku smartfon, który ma moduł FM.
odpowiedź
User
Słuchacz
Dzwoni pani z ankietą, wymienia stacje z województwa: Radio Głos z Pelplina (którego w Trójmieście nie słychać), Radio Starogard itd. Odpowiadam, że słuchałem Radia Kampus. Okazuje sie, że nie mogłem go słuchać bo nie ma go na liście, a nie ma go na liście bo nie ma w regionie nadajnika. Przecież to jest absurd! Nie wydaje wam się, że w sytuacji kiedy jest już duża grupa ludzi wybierających radio przez interenet, warto jednak zmodyfikować ten system? A jeśli zadzownią teraz i powiem, że słucham Newonce, a później Dwójki to w badaniu będzie informacja, że słucham tylko Dwójki? Przecież to jest jakiś absurd.
odpowiedź