Magdalena Ogórek krytykowana za tweety o stalinowskiej przeszłości ojca Marka Borowskiego. „Pytania o KPP to nie antysemityzm”
Publicystka Magdalena Ogórek na Twitterze wytknęła senatorowi Markowi Borowskiemu, że jego ojciec był działaczem komunistycznym i zmienił nazwisko z Berman na Borowski. Niektórzy komentujący zarzucili jej antysemityzm. - W minionych latach nauczono Polaków, że wszelkie pytania o przeszłość związaną z KPP natychmiast niosły za sobą oskarżenia o antysemityzm. Nie zamierzam ulegać tego typu presji - komentuje Magdalena Ogórek dla Wirtualnemedia.pl.
Dołącz do dyskusji: Magdalena Ogórek krytykowana za tweety o stalinowskiej przeszłości ojca Marka Borowskiego. „Pytania o KPP to nie antysemityzm”
Głównymi wykonawcami „operacji polskiej NKWD” byli oprócz Jeżowa, który wydał oficjalny rozkaz w imieniu stalina:
Michaił Frinowski – I zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR, szef Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ZSRR;
Leonid Zakowski – szef Zarządu NKWD obwodu leningradzkiego, następnie szef Zarządu NKWD obwodu moskiewskiego i zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych NKWD;
Boris Berman – ludowy komisarz spraw wewnętrznych Białoruskiej SRR;
Aleksiej Nasiedkin – ludowy komisarz spraw wewnętrznych Białoruskiej SRR;
Wasilij Karucki – szef Zarządu NKWD obwodu moskiewskiego;
Władimir Cesarski – szef Zarządu NKWD obwodu moskiewskiego;
Izrail Leplewski – ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ukraińskiej SRR;
Aleksandr Uspienski – ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ukraińskiej SRR;
Michaił Stiepanow – zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ukraińskiej SRR;
Nikołaj Szarow – szef Zarządu NKWD obwodu kijowskiego.
Prof. Materski przytoczył też opisy akcji NKWD, które można znaleźć w relacjach zebranych przez rosyjskiego historyka Mikołaja Iwanowa w książce "Pierwszy naród ukarany"