Apel publicystów "Rz": niech Lisicki zostanie naczelnym
O pozostawienie Pawła Lisickiego na stanowisku redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita" i tygodnika "Uważam Rze" zaapelowało 12 publicystów obu tytułów w liście otwartym do nowego właściciela Grzegorza Hajdarowicza.
List otwarty został skierowany do Grzegorza Hajdarowicza, właściciela spółki Gremi Media, która od środy ma 100 proc. udziałów w wydającej "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" Presspublice (szczegóły tej transakcji). Podpisało go 12 publicystów obu tytułów: Paweł Bravo, Piotr Gociek, Piotr Gursztyn, Igor Janke, Michał Karnowski, Piotr Semka, Michał Szułdrzyński, Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba, Dominik Zdort, Rafał Ziemkiewicz i Beata Zubowicz.
Oto pełna treść listu:
„Szanowny Panie!
Mamy nadzieję, że przejęcie kontroli nad Presspubliką przez jednego i — co ważne – krajowego właściciela przyczyni się do rozwoju naszej firmy i wydawanych przez nią czasopism. Jednak, w związku z Pańskim oświadczeniem na temat przyszłości „Rzeczpospolitej” i wobec licznych enuncjacji medialnych dotyczących losów naszej gazety i ewentualnych zmian kadrowych:
1. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko osoba Pawła Lisickiego na stanowiskach redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Uważam Rze”, gwarantuje niezależność obu tytułów od nacisków politycznych i ich pomyślny rozwój biznesowy.
2. Jesteśmy głęboko przekonani, że połączenie stanowisk redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej i „Uważam Rze” w osobie Pawła Lisickiego umożliwiło sukces tego pisma, które w bezprecedensowo szybkim czasie zdobyło przewodnictwo w rankingach sprzedaży tygodników.
3. Zwracamy uwagę, że „Rzeczpospolita” pod kierownictwem Pawła Lisickiego stała się ważnym i ciekawym forum wymiany poglądów politycznych, społecznych i ekonomicznych, ożywiając przez to debatę publiczną w Polsce.”
W czwartek Hajdarowicz napisał w oświadczeniu, że "Rzeczpospolita" będzie "liberalno-konserwatywna, szanująca prawa każdego obywatela, broniąca zasad wolnego rynku, sprzyjająca przedsiębiorczości i inspirująca do działania" (więcej na ten temat).
Jak zaznaczył nowy właściciel, "Rzeczpospolita" będzie "konserwatywna w myśleniu, innowacyjna w działaniu i otwarta duchem". Napisał, że jest to "jedynie rozwinięcie credo byłego redaktora naczelnego Dariusza Fikusa - nowoczesna i wiarygodna" (Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa Presspubliki. Obie funkcje pełnił do śmierci w 1996 r.). Hajdarowicz zapowiedział też, że w najbliższej przyszłości wszystkie jego media będą mieć wersje na tablety, a obecne wydania internetowe będą rozszerzone i wzbogacone.
>>> Wszystkie dzienniki tracą, najwięcej “Rzeczpospolita”
Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna ok. 100 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż ok. 7 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż ok. 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym portalu rp.pl. Przychody grupy Presspublica wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.
W piątek prezesem spółki został Dariusz Leśniak (więcej na ten temat). W skład zarządu wchodzą też Tomasz Wróblewski, Jan Godłowski i Artur Sierant. Dzień wcześniej w spółce powołano nową radę nadzorczą. W jej skład wszedł Hajdarowicz i jego żona Dorota, b. prezes spółki radiowej Broker FM Marek Dworak oraz b. przewodniczący rady nadzorczej TVP (zgłoszony przez ówczesną przez przewodniczącą KRRiT Elżbietę Kruk z PiS) i prezes Telewizji Polskiej Bogusław Szwedo, radca prawny grupy Gremi Krzysztof Gajda, dyrektor biura zarządu grupy Marta Kondera oraz prezes Gremi Media Artur Rawski.
Dołącz do dyskusji: Apel publicystów "Rz": niech Lisicki zostanie naczelnym