Co drugi Polak uważa, że nasz kraj nie jest dobrze przygotowany na cyberatak
Czy rządy krajów na świecie są gotowe na odparcie cyberataku? Średnio 47 proc. osób uważa, że tak, ale taki sam odsetek jest przeciwnego zdania - wynika z badania Pew Research Center.
Podejście do tematu cyberataku jest mocno zróżnicowane w zależności od kraju. 73 proc. respondentów z Izraela i 67 proc. z Rosji uważa, że ich kraj jest dobrze przygotowany na cyberatak, podczas gdy w Brazylii i Argentynie tak samo twierdzi tylko odpowiednio 16 proc. i 9 proc. badanych.
W Polsce przeważają głosy pesymistyczne: 48 proc. pytanych z naszego kraju stwierdziło, że nie jesteśmy gotowi na cyberatak, wobec 30 proc. uważających, że poradzimy sobie z tego typu problemem.
Opozycja boi się bardziej
Badanie pokazało także, że większą wiarę w gotowość swojego kraju na cyberatak mają osoby popierające rządzących. Dla przykładu, w USA zaufanie do władz w tej kwestii ma 61 proc. republikanów, w porównaniu do 47 proc. demokratów.
Wybory na celowniku hakerów
Kwestie, co do których badani na świecie najbardziej obawiają się cyberataków, to wyciek tajemnic związanych z bezpieczeństwem narodowym (średnio 74 proc. pytanych wskazało, że jest to prawdopodobne), atak na publiczną infrastrukturę (69 proc.), a także fałszowanie wyborów (61 proc.). W Polsce odsetek badanych mających tutaj obawy to odpowiednio 69 proc., 59 proc. i 54 proc.
Badanie zostało przeprowadzone przez Pew Research Center w dniach 14 maja - 12 sierpnia 2018 r. w 26 krajach na grupie 27 612 respondentów (1008 w Polsce).
Dołącz do dyskusji: Co drugi Polak uważa, że nasz kraj nie jest dobrze przygotowany na cyberatak