SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacy internauci odwiedzają serwisy „Faktu”, „Super Expressu” i „Gazety Wyborczej”? (analiza)

Serwisy internetowe trzech największych gazet ogólnopolskich w większości odwiedzają internauci z miast oraz mający średnie i wyższe wykształcenie. Wśród użytkowników witryny „Gazety Wyborczej” stosunkowo najwięcej jest osób z dyplomem uczelni wyższych i z wielkich miast, a wśród odwiedzających strony „Faktu” i „Super Expressu” - ludzi młodszych i ze wsi.

Witryny „Faktu”, „Super Expressu” i „Gazety Wyborczej” osiągnęły w ostatnim okresie wzrosty odwiedzalności. W maju br. na stronę Fakt.pl zajrzało 3,28 mln internautów, o 374,7 tys. więcej niż rok wcześniej (to 12,9 proc. w górę). SE.pl przyciągnął 3,03 mln użytkowników (wzrost o 127,7 tys., czyli o 4,4 proc. w skali roku), a Wyborcza.pl - 2,5 mln (o 237,5 tys. więcej niż rok wcześniej - to wzrost o 10,5 proc.) - wynika z danych Megapanelu PBI.Gemius opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Serwisowi „Gazety Wyborczej” udało się zwiększyć zasięg, mimo że od lutego br. tak jak na innych stronach związanych z „GW” obowiązuje w nim paywall pozwalający przeczytać za darmo tylko 10 tekstów w miesiącu. Na koniec czerwca br. z tej oferty korzystało 15,1 tys. użytkowników (więcej na ten temat).

Z „GW” związanych jest też kilka innych witryn, m.in. Wyborcza.biz, Wysokieobcasy.pl i działające w domenie gazeta.pl serwisy wydań lokalnych tego dziennika. Przy czym w poniższym zestawieniu zdecydowaliśmy się uwzględnić tylko ogólnotematyczny serwis Wyborcza.pl.

>>> „Fakt” liderem gazet w internecie, rekord „Przeglądu Sportowego” (dane z ostatniego roku)

Wśród odwiedzających serwis „Faktu” nieco więcej jest kobiet (53,4 proc. w maju br.) niż mężczyzn. Liczba użytkowniczek w ciągu roku zwiększyła się o 280,7 tys. (to 19,1 proc. w górę), podczas gdy męskich użytkowników przybyło 94 tys. (wzrost o 6,5 proc.).


Ponad połowa użytkowników Fakt.pl ma od 15 do 34 lat, a tylko 22,2 proc. to ludzie w wieku 45 lat i więcej.

W ciągu roku odwiedzających w wieku 7-14 lat przybyło 182,2 tys. (to aż o 193 proc. w górę), tych w wieku 35-44 lat - 142 tys. (31,4 proc. w górę), natomiast liczba użytkowników mających 55 lat i więcej zmalała o 70 tys. (spadek o 16,2 proc.).


Fakt.pl odwiedza po ponad million internautów ze średnim i wyższym wykształceniem. Tych pierwszych w skali roku przybyło 62,7 tys. (5,1 proc. w górę), a tych drugich ubyło 70,1 tys. (6,5 proc. w dół).

Za to liczba użytkowników z wykształceniem zawodowym wzrosła o 220,7 tys. (czyli o 265,4 tys.), a tych z wykształceniem zasadniczym zawodowym - o 147,7 tys. (czyli o 43,5 proc.).


34,1 proc. odwiedzających serwis „Faktu” w maju br. mieszka na wsi. Liczba tych użytkowników wzrosła w ciągu roku o 320,3 tys. (40,1 proc. w górę). Za to w największych miastach portal stracił 57,5 tys. użytkowników (to spadek o 10,2 proc.).

>>> Najpopularniejsze serwisy tematyczne w maju 2014 roku

Wśród użytkowników serwisu „Super Expressu” również większość stanowią kobiety (54,5 proc. udziału w maju br.), przy czym ich liczba zmniejszył się w skali roku o 26 tys. (1,5 proc. w dół). Z kolei mężczyzn przybyło 153,7 tys. (12,5 proc. w górę), dzięki czemu ich udział wzrósł o 3,3 pkt proc.


Przekrój wiekowy użytkowników SE.pl jest podobny jak w przypadku Fakt.pl. Przy czym pierwszy serwis o ile zyskał rok do roku 205,5 tys. odwiedzających w wieku 7-14 lat (wzrost o 287 proc.) i 197,1 tys. w wieku 15-24 lat (28,7 proc. w górę), o tyle stracił 246,8 tys. odwiedzających w wieku 25-34 lat (spadek o 25 proc.).


Prawie 40 proc. użytkowników witryny „Super Expressu” ma średnie wykształcenie. W skali roku liczba takich osób wzrosła o 98 tys. (8,8 proc. w górę). Za to ubyło aż 314,2 tys. odwiedzających z wykształceniem wyższym (to spadek o 26,1 proc.).


Udział użytkowników ze wsi na SE.pl wzrósł w ciągu roku z jednej czwartej do 36,8 proc., ponieważ ich liczba zwiększyła się o 387,4 tys. (czyli o 53,2 proc.). Z kolei odwiedzających z miast o 100 do 500 tys. mieszkańców ubyło 107,4 tys. (spadek o 18 proc.), a z największych aglomeracji - 140 tys. (24,4 proc. w dół).

Na drugiej podstronie dane użytkowników Wyborcza.pl oraz ich porównanie z charakterystyką odwiedzjących Fakt.pl i SE.pl

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Jacy internauci odwiedzają serwisy „Faktu”, „Super Expressu” i „Gazety Wyborczej”? (analiza)

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
elyyyta
A jakże przeciez Wybiorcza jest najmądrzejsza to jak mogą czytać ją kretyni ?
Kretyni i wieśniacy czytają konkurencje.
To tak jak z siostrą Unią Demokratyczną głosowali na nią tylko inteligantne paniska, tak, że aż w końcu znikła i słuch o niej zaginął.
odpowiedź
User
adam-adam
@elyyyta

Ktoś chyba nie umie czytać ze zrozumieniem albo ma problemy z dodawaniem.
No chyba, że 80% czytających GW ze średnim i wyższym to wg. Ciebie kretyni - cóż, ponoć jest wolność słowa. A odsetek osób mieszkających w największych miastach w przypadku Wyborczej jest największy.
Problem jest w tym, że dla wielu osób Wyborcza.pl z poważnymi treściami jak w papierowym wydaniu nie istnieje, a za oficjalną stronę GW traktuje "luźniejszy" portal Gazeta.pl (stąd też się bierze narzekanie na poziom strony internetowej GW, podczas gdy Gazeta.pl nie jest ich oficjalną stroną) i nie każdy odwiedzający tą drugą wie o tej pierwszej... Nie zaliczanie do wyników portalu Wyborcza.biz też jest błędem, to tak jakby w fakcie nie liczyć np. serwisów politycznych.

Swoją drogą - nie wiem jak można porównać serwis Wyborczej z Faktem i SE, jeszcze zrozumiałbym zaliczenie do tego grona GPC, ale Wyborcza raczej powinna być w zestawieniu z RP itp. portalami.
odpowiedź
User
privat
Same antypolskie szkodniki. Poczytajcie sobie co mówił Zbigniew Herbert o Michniku albo Michnikowszczyznę Ziemkiewicza.
odpowiedź