SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadchodzi Android TV 12. Co zmieni się w telewizorach z tym systemem?

Jeszcze w tym roku na rynku mają pojawić się pierwsze sprzęty z Android TV 12. Najnowsza wersja systemu operacyjnego na telewizory i przystawki to m.in. interfejs w jakości 4K, możliwość przełączania częstotliwości odświeżania ekranu i dostosowania wielkości tekstu na ekranie.

fot. medium.comfot. medium.com

Choć w sklepach przybywa niedrogich sprzętów obsługujących następcę Android TV, czyli system operacyjny Google TV, to wciąż nie można natrafić na przystawki lub telewizory z Android TV 12. Większość urządzeń jest oferowanych z „10” lub „11” albo Google TV. Miało się to zmienić na początku 2022 roku, ale mija właśnie pierwszy kwartał i tak się nie stało.

Nowa wersja systemu do Smart TV ma według ostatnich zapowiedzi Google zadebiutować jeszcze w tym roku. Na jakie sprzęty może trafić? Telewizory Sony, Hisense, Philips, TCL i być może Xiaomi, a także przystawki m.in. Chromecast 3 czy Mi-Box. Aby stało się to możliwe programiści muszą dostosować aplikacje do nowego systemu. Proces ten trwa od listopada, kiedy udostępniono Android TV 12 deweloperom. Za pośrednictwem przystawki ADT-3 mogą przygotować niezbędne aktualizacje aplikacji.

Interfejs w 4K i łatwa zmiana rozmiaru tekstu

Najpopularniejsze serwisy streamingowe typu YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max oferują liczne treści w jakości 4K. Sam interfejs Android TV jest dostępny w słabszej jakości obrazu. W Android TV 12 ma się to zmienić. Rozdzielczość 1080p zastąpi 4K. Menu główne, w którym wybiera się ulubioną aplikacje i przegląda treści rekomendowane z poszczególnych serwisów będzie więc dostępne w lepszej jakości obrazu. Android TV 12 umożliwi tez przełączenie częstotliwości odświeżania.

Zobacz także: Google TV czy Android TV? Nowy system operacyjny za około 300 zł

Szereg porad dla programistów pracujących nad aplikacjami na Android TV 12 opublikował w serwisie Medium Paul Lammertsma z Google. Okazuje się, że nowy system będzie łatwiej obsługiwać na przykład osobom ze słabszym wzrokiem. - Nowy ekran opcji ułatwień dostępu w Androidzie 12 pozwala użytkownikom dostosować rozmiar tekstu na ekranie, więc teraz jeszcze ważniejsze jest wspieranie skalowania tekstu. Określanie rozmiarów tekstu w skalowalnych pikselach jest niezbędne, ale należy również zachować szczególną ostrożność, aby układy zmieniały rozmieszczenie komponentów w miarę zmiany ich wymiarów i aby wszystko nadal mieściło się na ekranie, gdy skala tekstu jest zwiększona lub zmniejszona. Skala tekstu zawsze była ustawieniem ułatwień dostępu w Androidzie, a w Androidzie 12 wprowadzamy ekran ustawień w Android TV, aby użytkownicy mogli dostosować go do swoich preferencji - zdradził Lammertsma.

Zobacz także: Dofinansowanie na telewizory ze Smart TV? Chcą tego niewidomi

Nowy system ma zagwarantować też lepszą ochronę prywatności. Na ekranach sprzętów z Android TV12 ma pojawić się czytelna informacja, jeśli jakaś aplikacja będzie korzystać z mikrofonu albo kamery. Wcześniej taka funkcja była dostępna na smartfonach i tabletach. W trakcie pandemii koronawirusa wzrosła bowiem liczba osób, które kupiły kamerki do rozmów na komunikatorach typu Google Due za pośrednictwem telewizora.

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi Android TV 12. Co zmieni się w telewizorach z tym systemem?

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wyborca PIS z Podkarpacia
Jedynie zmieni to że przestana za jakis czas działać tv ze starszym androidem po to żeby zakupić nowe przystawki lub telewizory
odpowiedź
User
TT
Pytanie jaki realnie procent obecnych telewizorów z Android ma szansę otrzymać taką aktualizację? Np. interfejs w 4K pewnie zwiększy wymagania sprzętowe.
Ogólnie problemem telewizorów/boxów z Androidem jest to jak szybko ten sprzęt się starzeje (krótki czas wsparcia w postaci aktualizacji firmware) oraz to, że aktualizacje zabezpieczeń wydawane przez Google są implementowane przez producentów urządzeń z dużym opóźnieniem (jeśli w ogóle).
odpowiedź
User
Rysio
Pytanie jaki realnie procent obecnych telewizorów z Android ma szansę otrzymać taką aktualizację?


0%
odpowiedź