SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LG na CES 2022: nowe telewizory OLED i QNED MiniLED (wideo)

Tuż przed rozpoczęciem targów CES 2022 w Las Vegas (5-8 stycznia) firma LG zaprezentowała swoją linię telewizorów na 2022 rok, obejmującą modele OLED i QNED MiniLED, a także nowe funkcje i usługi w udoskonalonym systemie webOS.

LG OLED: nowe modele serii G2 i C2 z ekranami OLED evo, nowymi procesorami i webOS 22

Modele OLED wykorzystują technologię samoświecących pikseli, które włączają się i wyłączają indywidualnie. Nie mają podświetlenia tylnego, a w porównaniu z urządzeniami bazującymi na innych technologiach są cieńsze i lżejsze. Umożliwia to opracowywanie konstrukcji ze zginanym czy zwijanym ekranem.

Nowe modele LG serii G2 i wybrane urządzenia serii C2 wyposażono w ekran OLED evo, który według LG pozwala uzyskać wyższą jasność, wyrazistość i maksymalnie realistyczny odbiór. Opracowana w LG technologia Brightness Booster, dostępna wyłącznie w serii G2, którą wspomaga nowy inteligentny procesor α9 piątej generacji, pozwoliła osiągnąć w odbiornikach jeszcze większą jasność – za sprawą udoskonalonego odprowadzania ciepła i bardziej zaawansowanego algorytmu.

W 2022 roku seria G2 wzbogaci się o nowe modele o przekątnych 83 i 97 cali. Dołączą one do 55-, 65- i 77-calowych telewizorów aktualnie dostępnych w ofercie. Koncepcja Gallery Design umożliwia montaż urządzeń tej serii płasko na ścianie.

Z kolei w serii C2 na ten rok uwzględniono zróżnicowany wybór rozmiarów ekranu. Jest sześć opcji, w tym 42-calowy model przystosowany do gier na konsole i komputery PC, a poza tym ekrany o przekątnych 48, 55, 65, 77 i 83 cali. Telewizory OLED z tej serii mają smuklejsze ramki.

Ekrany w modelach LG OLED z serii 2022 posiadają certyfikat przyznany przez globalną sieć laboratoriów badawczych Intertek, który potwierdza 100-proc. wierność oddawania barw i 100-proc. ich nasycenie. Wszystkie telewizory z serii 2022 uzyskały certyfikaty TÜV Rheinland i Underwriters Laboratories (UL) poświadczające brak migotania i wyeliminowanie odblasków. Ekrany LG OLED zyskały uznanie TÜV Rheinland również ze względu na ograniczoną wiązkę niebieskiego światła. Spełniły one wymogi amerykańskiej agencji ds. standardów zdrowotnych Eyesafe w zakresie jego niskiej emisji.

Ponadto, użytkownicy mogą oglądać filmy w jakości odpowiadającej zamysłom ich autorów. W ubiegłym roku w urządzeniach LG wprowadzono automatyczne przełączanie na tryb Filmmaker Mode podczas wyświetlania materiałów w Amazon Prime Video.

LG promuje swoje telewizory OLED także jako idealny wybór dla fanów gier na konsolach i komputerach PC dzięki 1-milisekundowemu czasowi reakcji, niskiemu opóźnieniu sygnału wejściowego i nawet czterem portom współpracującym z wieloma funkcjami HDMI 2.1. W odbiornikach możliwe jest operowanie platformami gamingowymi w chmurze Nvidia GeForce Now i Google Stadia.

W 2022 roku użytkownicy telewizorów LG będą mogli wybierać funkcje dostosowane do gier, przełączać się między nimi i wyświetlać zdefiniowane ustawienia gamingowe bezpośrednio z menu Game Optimizer. Daje ono szybki dostęp do nowego trybu Dark Room Mode, w którym jasność ekranu jest dostosowywana w taki sposób, aby uzyskać lepsze wrażenia przy wyłączonym świetle. Można także przejść do G-Sync Compatible i FreeSync Premium oraz zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Natomiast w nowym trybie sportowym uwzględniono specjalne ustawienia do pierwszoosobowych strzelanek, RPG-ów i strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS).

Nowy procesor i nowa wersja webOS w telewizorach LG OLED

Procesor α9 piątej generacji to serce większości nowych modeli LG. Za sprawą technologii głębokiego uczenia ma lepszą wydajność skalowania i potęguje wrażenie głębi obrazu poprzez precyzyjne rozróżnianie pierwszego planu oraz tła. Ponadto procesor ten rozszerza wachlarz możliwości opracowanej w LG funkcji AI Sound Pro – umożliwia odtwarzanie wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1.2 przez wbudowane w telewizor głośniki.

Procesor α9 AI piątej generacji jest dostępny w modelach OLED Z2, OLED G2, OLED C2, QNED Mini LED QNED99 oraz QNED Mini LED QNED95.

System webOS 22, czyli nowa wersja platformy LG Smart TV, wprowadza profile osobiste, w ramach których można konfigurować szybki dostęp do wybranych serwisów streamingowych, a także otrzymywać własne rekomendacje dotyczące treści na podstawie historii oglądania oraz powiadomienia w czasie rzeczywistym, by być na bieżąco np. z ulubionymi drużynami sportowymi. Do profilu użytkownik loguje się bezpośrednio w przeglądarce telewizora bądź przez smartfon z funkcją NFC Magic Tap. Służy ona też do klonowania ekranu urządzenia mobilnego na telewizorze LG (funkcja klonowania ekranu jest dostępna w kompatybilnych urządzeniach z systemem Android, obsługa na urządzeniach z iOS zostanie wprowadzona w 2022 r.).

Widzowie będą mogli odwzorowywać również treści z jednego urządzenia w domu na drugi za pomocą funkcji Room To Room Share, co pozwali oglądać telewizję kablową lub satelitarną na innym odbiorniku przez Wi-Fi bez dodatkowego dekodera. Funkcja Room To Room Share będzie dostępna po aktualizacji oprogramowania sprzętowego w pierwszej połowie 2022 r. Obsługuje ona wyłącznie treści z dekoderów i telewizji naziemnej.

Kolejna nowość na rok 2022 to Always Ready. To funkcja, która może zmienić telewizor LG w wyświetlacz multimedialny. Można ją skonfigurować w menu ustawień. Uruchamia się po naciśnięciu przycisku zasilania na pilocie LG. Dzięki niej ekran przekształca się w cyfrowe "płótno", aby wyświetlać dzieła sztuki lub zegar, albo odtwarzać muzykę. Funkcja Always Ready jest dostępna w modelach OLED Z1, OLED G2, QNED Mini LED QNED99, QNED Mini LED QNED95 i QNED Mini LED QNED90.

Z kolei dzięki aktualizacji ThinQ AI telewizor LG z serii 2022 może stać się "centralą" inteligentnego domu. Oprócz sterowania głosowego i zgodności z innymi urządzeniami obsługiwanymi przez ThinQ, teraz sztuczną inteligencję rozszerzono o Matter – nowy branżowy standard łączności smart home. Pozwala on uzyskać bezpieczniejszy i płynniej zintegrowany dom, w którym telewizor LG służy jako centrum sterowania dla podłączonych sprzętów. Obsługa standardu Matter będzie dostępna w drugiej połowie 2022 r.

LG rozszerza ofertę telewizorów QNED

W ofercie na 2022 rok firma LG proponuje również rozszerzoną ofertę telewizorów QNED. Zastosowano w nich opracowane w LG technologie precyzyjnego przyciemniania oraz Quantum Dot NanoCell, dzięki której modele z nowej serii gwarantują oddawanie barw na poziomie 100 proc. nasycenia.

Począwszy od serii QNED90 wszystkie modele mają certyfikat potwierdzający 100-proc. spójność barw. Dzięki temu użytkownik za każdym razem widzi ten sam, wysokiej jakości obraz, niezależnie od kąta patrzenia.

Nowe usługi zapewniające interaktywne doświadczenia w telewizorach LG na 2022 rok

LG wprowadza do swoich telewizorów na rok 2022 nowe usługi, które sprzyjają bardziej osobistemu i interaktywnemu doświadczeniu odbiorcy w domowym otoczeniu.

Aplikacja LiveNow oferuje dostęp do koncertów, widowisk, wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo. Użytkownicy mogą je oglądać albo brać w nich aktywny udział. Mają dostęp do przestrzeni nowych wirtualnych doznań, wraz z przyjaciółmi i rodziną oraz fanami z całego świata.

Aplikacja 1M HomeDance do nauki tańca powstała we współpracy z 1Million Dance Studio – jednym z zespołów zajmujących się K-popową choreografią. Dzięki szerokiemu wyborowi lekcji użytkownicy mogą szlifować swe umiejętności oraz sprawdzić formę w trybie Camera Mode, tańcząc razem z profesjonalnymi choreografami. Mogą też zrobić sobie przerwę i obejrzeć ulubione taneczne klipy.

LG Fitness to platforma prozdrowotna, która zachęca do zdrowszego trybu życia w domu. Użytkownicy mogą wybrać plan treningowy w oparciu o rekomendacje systemu albo opracować własny program, wybierając takie opcje jak: szybki trening HIIT, rozciąganie całego ciała czy medytacja z przewodnikiem. Na pulpicie nawigacyjnym aplikacji widać kolejne etapy aktywności i dokonywanych postępów.

Z kolei Independa to usługa telemedyczna, dzięki której telewizory LG potrafią pomagać użytkownikom w zdalnej opiece nad bliskimi i ułatwiają seniorom zachowywać większą samodzielność w codziennym życiu. Interfejs umożliwia prowadzenie rozmów wideo z opiekunem i prostszy dostęp do menu odpowiednich usług specjalistycznych. Wyskakujące powiadomienia informują, gdy ktoś dzwoni, a osobiste alerty można konfigurować, wprowadzając dodatkowe przypomnienia. Wszystko zostało zintegrowane z systemem webOS. Profesjonalne usługi w serwisie Independa to m.in.: Dentulu (konsultacje stomatologiczne online), Capital Rx (platforma aptek dyskontowych), Coverdell (ubezpieczenia stomatologiczne), WebMD (filmy edukacyjne o tematyce medycznej) oraz Sprio100 (programy fitness dla seniorów). Independa jest dostępna w modelach telewizorów LG z 2021 i 2022 r. w Kanadzie i USA.

Dołącz do dyskusji: LG na CES 2022: nowe telewizory OLED i QNED MiniLED (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mal
LG zawsze czymś zaskoczy, ja swój z 2021 w dobrej cenie dorwałem w Media Expert, bo tam zawsze dobre promocje na sprzęt mają
odpowiedź