MSP nie sprzeda akcji PZU w 2011 r, chce wyjść BGŻ
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), w związku z dużą liczbą planowanych ofert publicznych raczej nie będzie w tym roku sprzedawać pakietu akcji PZU, poinformował minister skarbu Aleksander Grad. MSP chce „jak najkorzystniej" wyjść z akcjonariatu Banku BGŻ.
„W wieloletnim planie finansowym zapisaliśmy, że docelowo w PZU Skarb Państwa będzie miał 25% plus. Po drodze musi być jeszcze dokonana zmiana statutu i przygotowanie spółki do takich rozwiązań. Mamy trzy lata na tego typu transakcje. Nie sądzę, aby w tym roku były one prowadzone, bo mamy duże oferty, które oferujemy na rynek w tym roku. Nie chcemy aż tak mocno testować jego chłonności" – powiedział Grad dziennikarzom we wtorek.
We wrześniu ub. roku wdołączonym do projektu budżetu 2011 dokumencie „Kierunki prywatyzacji" poinformowało, że planuje kontynuację procesów prywatyzacji PZU, PKO Banku Polskiego i Banku BGŻ.
Grad poinformował, że SP chce 'jak najkorzystniej" wyjść z inwestycji w BGŻ.
„To upublicznienie jest realizowane przez Rabobank. Dla nas jest to tylko forma wyjścia z akcjonariatu. Tu wiele zależy od postawy większościowego akcjonariusza i zarządu BGŻ. My jesteśmy tylko stroną i chcemy w jak najkorzystniejszy sposób wyjść z BGŻ" – powiedział Grad.
Bank BGŻ na początku marca złożył w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) prospekt emisyjny w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną akcji na GPW.
Zgodnie z decyzją nadzwyczajnego walnego BGŻ z października 2010 r. IPO banku powinno mieć miejsce nie wcześniej niż 1 maja 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r. Z doniesień prasowych wynika, że według wstępnego harmonogramu oferty, zapisy w ofercie miałyby zakończyć się przed 15 maja. Z kolei debiut miałby odbyć się na początku czerwca, a do inwestorów indywidualnych miałoby trafić 25% całej puli akcji.
W połowie stycznia MSP wybrało konsorcjum banków inwestycyjnych - Citi Handlowy i UBS na globalnych koordynatorów oferty pierwotnej Banku BGŻ. Prowadzącymi księgę popytu w Polsce będą PKO Bank Polski oraz Banco Espirito Santo Polska.
Wcześniej Minister Skarbu Państwa, przedstawiciele Rabobanku oraz BGŻ zawarli umowę określającą zasady współpracy w zakresie pierwszej oferty publicznej akcji banku.
W maju 2010 r. MSP rozpoczęło rozmowy z Rabobankiem, inwestorem strategicznym (59,35%) Banku BGŻ i w sprawie sprzedaży pakietu 37,2% akcji banku temu inwestorowi - lub innemu inwestorowi branżowemu - jeszcze w 2010 roku. W lipcu negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem. Alternatywą dla zakupu akcji BGŻ przez Rabobank jest zaoferowanie tego pakietu na GPW.
Do Skarbu Państwa należy 45,18% akcji PZU. Największymi akcjonariuszami Banku BGŻ są Grupa Rabobank (59,35% akcji) oraz Skarb Państwa (37,22% akcji).
Dołącz do dyskusji: MSP nie sprzeda akcji PZU w 2011 r, chce wyjść BGŻ