SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

5 testów na naziemnym MUX-8. Trafią tam usługi partnerów Emitela

Na pozycjach LCN 211.215 naziemnej telewizji cyfrowej pojawiły się kanały o ID: test211-test215. Przedstawicielka Emitela, operatora MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że mają tam trafić usługi obecnych i nowych  partnerów firmy. Mogą to być aplikacje HbbTV lub kanały wirtualne. 
 

W skład ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej wchodzą kanały Metro (38. pozycja LCN), Zoom TV (39.), Nowa TV (40.), WP (41.), ViDoc TV (50.) i od niedawna Republika (51.) i wPolsce24 (52.). Jak informowaliśmy w środę, Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na zmianę standardu MUX-8 na DVB-T2/HEVC. Dzięki temu wszystkie stacje będą dostępne w jakości HD. - Tak, decyzja została wydana. Do końca przyszłego tygodnia będzie opublikowana na BIP-ie - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.  9 października Emitel organizuje spotkanie w tej sprawie z nadawcami.

Ósmy multipleks to też aplikacje HbbTV i kanał wirtualny. Na 86. i 87. pozycji LCN znajdziemy usługi CDA Premium, SklepKapitan.pl firmy CDA. Dalej znajdują się aplikacje: Legia TV (89.), EWTN GO (90.), ukraiński kanał wirtualny Perszyj (95.), test5 (96.), test6 (97.), aplikacja ze streamami stacji radiowych EmiRadio (98.), aplikacja z programem telewizyjnym ze zdjęciami EmiTV (99.). Wszystkie usługi poza testami są dostępne dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, którzy posiadają telewizor lub dekoder kompatybilny z HbbTV i podłączony do internetu.

Testy związane z planami Emitela

Choć na razie po uruchomieniu któregoś z nowych testów, widać jedynie czarny ekran, to wkrótce ma się to zmienić. - Jednym z kluczowych celów Emitel jest nieustanne wzbogacanie oferty Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w tym poprzez wdrażanie innowacyjnych projektów opartych na technologii HbbTV. Umieszczenie wskazanych identyfikatorów kanałów na ósmym multipleksie jest ściśle powiązane z planami spółki w zakresie rozwoju przyszłych usług multimedialnych. Podjęliśmy decyzję o przypisaniu testowych plansz do pięciu kanałów LCN, mając na celu umożliwienie obecnym i przyszłym partnerom implementacji nowych rozwiązań na korzystnych pozycjach w NTC, a także zapewnienie widzom wygodnej i intuicyjnej nawigacji oraz płynnego przełączania pomiędzy treściami - mówi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Można się domyślić, że chodzi o nowe aplikacje HbbTV lub kanały wirtualne. Firma nie zdradza jednak szczegółów. - Obecnie nie możemy udostępnić szczegółowych informacji dotyczących planowanych projektów. Pragniemy jednak zapewnić, że dokładamy wszelkich starań w celu dalszego rozwoju Naziemnej Telewizji Cyfrowej jako wiodącego źródła agregacji treści oraz informacji - tłumaczy Sobucka.

Jakie usługi trafią na MUX-8?

W ostatnim czasie zakończyły działalność multipleksy eksperymentalne naziemnej telewizji cyfrowej BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i TVS (Katowice). Nadawcom, takich jak Stars.TV czy TV Okazje pozwalały poszerzyć zasięg w naziemnej telewizji cyfrowej bez wysokich opłat koncesyjnych i za dzierżawę slotu na multipleksie. Kanały wirtualne mogą zrekompensować brak MUX-ów testowych. Potencjalnymi klientami Emitela mogą być też serwisy streamingowe, takie jak CDA Premium, które dzięki aplikacjom HbbTV będą mogły pozyskać dodatkowych subskrybentów.

Niedawno informowaliśmy, że Ministerstwo Cyfryzacji chce zmienić wymagania techniczne odbiorników do naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli to nastąpi, to dekodery, które można podłączyć do internetu, nie będą musiały obsługiwać HbbTV. Emitel i szereg izb gospodarczych przekonywały w konsultacjach, że to błąd. Na przeciwnym biegunie jest Canal+ Polska, który przez obowiązek obsługi HbbTV musiał wycofać ze sprzedaży Canal+ Box 4K z Android TV, a potem usunąć z niego tuner naziemny. Nadawcy szacują liczbę odbiorników pobierających treści HbbTV na 2 mln. Poza usługami Emitela i jego klientów, w HbbTV są dostępne aplikacje TVP VOD i TVP GO, kanały wirtualne TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, promo Grupy Polsat Plus w HbbTV, reklamy adresowalne (DAI) i aplikacje reklamowe.

Dołącz do dyskusji: 5 testów na naziemnym MUX-8. Trafią tam usługi partnerów Emitela

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Y
Czy są przepisy które chroniłyby koncesjonowanych nadawców przed operatorem multipleksu zbierającego im pasmo na inne komercyjne aplikacje?
20 2
odpowiedź
User
Wiesiek
NIKT, nie ma postępowania koncesyjnego na mux -8. Można się rozejść
8 2
odpowiedź
User
Miso
Kiedy poprawicie ten system komentarzy? Ewentualnie opublikujcie listę słów zakazanych w komentarzach.
15 0
odpowiedź