SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen ma już więcej automatów paczkowych niż Allegro. Latem zniknęło prawie 100 kiosków Ruchu

Na koniec września do Orlenu należało 3 535 automatów paczkowych, o ok. 500 więcej niż miało Allegro. Koncern energetyczny później zaczął budowę swojej sieci, ale w ostatnim roku mocno z tym przyspieszył. Szybko ubywa mu natomiast kiosków i saloników Ruchu, tylko w zeszłym kwartale ich liczba zmalała o 96.

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

Swoją sieć automatów paczkowych Orlen zaczął tworzyć w połowie 2021 roku, na potrzeby usługi Orlen Paczka, uruchomionej po tym jak jesienią 2020 roku koncern przejął dystrybutora prasowego Ruch. We wrześniu 2021 roku miał 200 maszyn, a w listopadzie ub.r. - ponad 1,5 tys.

Przez minione 12 miesięcy ich liczba zwiększyła się ponad dwukrotnie: na koniec ub.r. automatów było dokładnie 1 847, kwartał później - 2 386, w połowie br. - 3 025, a na koniec września - 3 535.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ten sposób Orlen wyprzedził Allegro, które swoją sieć automatów paczkowych, na potrzeby usługi logistycznej One Box, buduje od wiosny 2021 roku. Na koniec 2021 roku miało tysiąc maszyn, w sierpniu ub.r. przekroczyło poziom 2 tys., a w drugiej połowie września br. pochwaliło się automatem nr 3 tys.

Orlen Paczka z 10 tys. punktów, prawie 50 sklepów Orlen w Ruchu

Automaty są jedną z głównych składowych sieci punktów, w których można nadawać i wysyłać przesyłki w ramach usługi Orlen Paczka, służącej głównie do obsługi zakupów internetowych. Na koniec września funkcjonowało dokładnie 9 609 takich punktów, wobec 7 944 na koniec ub.r., 9 109 na koniec marca i 8 255 w połowie br.

Wzrost w minionym kwartale wynika ze zwiększenia się liczby punktów partnerskich z 3 614 do 4 387. To różne sklepy (m.in. Carrefour Express, Świat Alkoholi) i placówki usługowe (w tym punkty kurierskie Furgonetki i ePaki). Ponadto Orlen Paczka działa na 1 079 stacjach paliwowych koncernu. W tym przypadku nie ma dużych wzrostów: na koniec ub.r. usługę oferowało 1 017 stacji, a kwartał później - 1 062.

- W ciągu 1,5 roku Orlen Paczka stała się istotnym graczem na krajowym rynku i cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu roku liczba klientów naszej usługi wzrosła o 90 procent. Koncentrujemy się na rozbudowie potencjału logistycznego i rozwoju segmentu automatów paczkowych, których liczba w tym roku podwoi się - mówił we wrześniu prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Koncern na koniec września miał w Polsce 1 915 stacji, o 90 więcej niż rok wcześniej (to głównie efekt przejęcia niewielkiej części sieci detalicznej Grupy Lotos). To 33,9 proc. wszystkich stacji paliwowych w kraju.

Do firmy należy też 1 912 sklepów z produktami pozapaliwowymi. To nie tylko punkty na stacjach paliw - od połowy 2021 roku koncern uruchamia placówki sklepowo-gastronomiczne pod marką Orlen w Ruchu. Na koniec września było otwartych już 48 takich sklepów, ponad dwa razy więcej niż na koniec ub.r. (19).

Łącznie Orlen miał na koniec września 3 122 stacji paliwowych: 2 574 własne i 548 prowadzonych w modelu franczyzowym. Łącznie ponad tysiąc działało w Niemczech i Czechach (na rynku niemieckim niebawem firma skończy rebranding ze Star na swoją główną markę). Natomiast wejście na rynek węgierski i mocne rozszerzenie działalności na Słowacji to efekt przejęcia placówek od koncernu MOL w zamian za ponad 400 stacji Grupy Lotos w Polsce.

Już na 701 stacjach (532 w Polsce, 142 w Czechach, 18 w Niemczech i 9 na Węgrzech) funkcjonowały punkty alternatywnego tankowania: 651 ładowarek do aut elektrycznych, 47 instalacji z gazem ziemnym (CNG) i trzy z wodorem. Rok wcześniej takich punktów było 600.

Niebawem sieć stacji paliw Orlenu znacznie wzrośnie, bo firma wejdzie na kolejny rynek. W lipcu podpisała umowę kupna od Doppler Beteiligungs 266 stacji paliwowych w Austrii działających obecnie pod marką Turmöl. Zielone światło dla transakcji wyraziła już Komisja Europejska, finalizację zapowiedziano na przełom bieżącego i przyszłego roku.

Przez niecałe 4 lata zniknęła połowa kiosków Ruchu

Nadal kurczy się natomiast sieć sklepów i saloników prasowych Ruchu. Na koniec września było ich 664, co wobec 760 w połowie czerwca oznacza spadek o 96, czyli 12,7 proc.

Z kolei na koniec marca działały 794 kioski i saloniki Ruchu, a na koniec ub.r. - 814. Przez trzy kwartały ubyło ich równo 150, a więc 18,4 proc.

To kontynuacja spadków z poprzednich lat. Na koniec 2019 roku Ruch miał 1 333 kiosków i saloników, rok później - 1 209, na koniec 2021 roku - 1 027, a na koniec ub.r. - już tylko 814. Przez trzy lata i trzy kwartały sieć skurczyła się o nieco ponad 50 proc.

Stacje Orlenu mniej zyskowne

W zeszłym kwartale Orlen wypracował 2,8 mt sprzedaży detalicznej paliw, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Mimo to zysk EBITDA segmentu detalicznego zmalał z 856 do 601 mln zł, obniżyły go przede wszystkim spadek marży paliwowej (o 263 mln zł) i czynniki określone jako pozostałe (o 183 mln zł). Więcej niż przed rokiem firma zarobiła natomiast dzięki wyższej ilości sprzedanego paliwa (podwyższyło to zysk EBITDA o 119 mln zł) i marży na produktach pozapaliwowych (o 73 mln zł).

W wakacje Orlen przeprowadził kolejną odsłonę promocji, w ramach której użytkownicy programu lojalnościowego Vitay mogli tankować taniej o 30 groszy za litr (ci z Kartą Dużej Rodziny o 40 groszy taniej).

Natomiast w drugiej połowie września koncern mocno zmniejszył ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego, co przełożyło się na duże obniżki przy dystrybutorach. Na stacjach Orlenu benzyna 95 przez kilka tygodni kosztowała ok. 6 zł za litr. Stawki zaczęły iść w górę kilka dni po wyborach parlamentarnych.

Dołącz do dyskusji: Orlen ma już więcej automatów paczkowych niż Allegro. Latem zniknęło prawie 100 kiosków Ruchu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Już idziemy.
Po zmianie władzy wyprostujemy Orlen, paczkomaty do rozbiorki/sprzedaży zyski będą symboliczne jak przed 2015 rokiem. Nie może polska firma być konkurencją.
odpowiedź
User
ds
I tradycyjne pytanie mem. A czy do tych automatów można robić kupe? Czy w regulaminie jest zapis że nie można?
odpowiedź
User
:V
Po zmianie władzy wyprostujemy Orlen, paczkomaty do rozbiorki/sprzedaży zyski będą symboliczne jak przed 2015 rokiem. Nie może polska firma być konkurencją.

Oczywiście, juz Ωbajtek grzeje wroty by sprzedać reszte Orlenu Saudi Aramco
odpowiedź