Poczta Polska szykuje oprogramowanie do rozliczania VAT. Chodzi o przesyłki spoza Unii Europejskiej
Poczta Polska zawarła ze swoją spółką technologiczną Poczta Polska Usługi Cyfrowe umowę na przygotowanie oprogramowania niezbędnego do prowadzenia rozliczeń między Pocztą a Krajową Administracją Skarbową. 1 lipca 2021 r., wejdzie w życie „pakiet VAT dla e-commerce”, a Poczta Polska wdrażając przepisy prawa europejskiego przejmie część funkcji realizowanych dotąd przez służby celno-skarbowe i stanie się „bramą podatkową” między UE, a krajami leżącymi poza jej granicami, w tym głównie Chinami.
Obecnie polscy internauci chętnie dokonują zakupów na działających w Chinach czy innych krajach azjatyckich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood. Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków.
W tym celu sprzedawcy stosują lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych towarów w formie listów, a nie innego rodzaju przesyłek, bowiem listy nie podlegają dzisiaj w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. Z kolei w wypadku większych przesyłek stosuje się oznaczanie ich w dokumentacji jako próbki lub prezenty, co zwalnia taką formę dostarczania paczki z VAT-u.
Efektem jest narastająca fala tanich przesyłek z Azji. W 2018 r. Poczta Polska dostarczyła z Chin do Polski ponad 14 mln listów, w których w większości znajdowały się przedmioty zakupione na platformach e-commerce. To zaś przynosi skarbowi państwa wymierne straty w budżecie.
Z powodu masowego omijania przez sprzedawców i nabywców zobowiązań podatkowych Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o VAT, które mają uszczelnić system poboru dodatkowych opłat na za towary kupowane poza rynkami Unii Europejskiej.
Według MF przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. zamiast 1 stycznia 2021 r., zapewniając państwom członkowskim i przedsiębiorstwom dodatkowy czas na przygotowanie się do ich stosowania.
Czytaj także: Poczta Polska: ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o błędnie zaadresowanej przesyłce
Według założeń podatek VAT będzie obowiązywał w wypadku wszystkich zakupów dokonywanych poza granicami Unii Europejskiej. Zwolnieniem z danin zostaną objęte przesyłki o wartości do 150 euro pod warunkiem, że VAT zostanie zadeklarowany i będzie rozliczany za pośrednictwem platformy Import One Stop Shop (IOSS).
Poczta Polska szykuje system
Planowane zmiany prawa oznaczają, że Poczta Polska przejmie niektóre funkcje realizowane dotychczas przez służby celno-skarbowe i będzie odpowiedzialna za pobieranie podatku VAT od kupujących i przekazywanie go w odpowiedniej wysokości administracji skarbowej.
– Rozwój e-commerce ma kluczowe znaczenie dla Poczty Polskiej, dlatego aktywnie odpowiadamy na potrzeby rozwijającego się handlu transgranicznego – wyjaśnia w komunikacie Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Internet umożliwia zamawianie towarów na całym świecie, a klienci e-sklepów oczekują sprawnej i bezpiecznej ich dostawy. Poczta jako największa spółka infrastrukturalna i logistyczna jest partnerem państwa w zapewnieniu obsługi celnej przesyłek z towarami, których wolumeny utrzymują się na wysokim poziomie z tendencją wzrostową.
Poczta Polska zleciła przygotowanie oprogramowania obsługującego zgłoszenia celne przesyłek pocztowych swojej spółce technologicznej Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. (PPUC). Systemy IT, które zostaną przygotowane na mocy zawartej umowy będą wdrożone przed 1 lipca 2021 roku.
Czytaj także: Poczta Polska w przyszłym roku będzie realizować e-doręczenia. Powstaje nowy software house spółki
Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. należy do Poczty Polskiej S.A. Spółka powstała w 2012 r., by wdrażać i rozwijać cyfrowe usługi pocztowe. Rok później uruchomiła platformę Envelo, na której łączy zalety tradycyjnej korespondencji z nowymi technologiami.
Wdrożenie nowego modelu odpraw pocztowych zakłada przede wszystkim zapewnienie elektronicznej wymiany danych między Pocztą Polską a KAS. Konsekwencją elektronizacji procesu i właściwej realizacji przepisów unijnego prawa celnego jest konieczność przekazywania przez Pocztę Polską danych do systemów celnych na rzecz odbiorców przesyłek i przyjęcie roli zgłaszającego.
Poczta Polska planuje realizację w ciągu pierwszej połowy nadchodzącego roku kampanii informacyjnej, w ramach której przekaże pełną informację o ważnych dla klientów aspektach funkcjonowania nowych regulacji celno-podatkowych, w tym dla użytkowników platform e-commerce zlokalizowanych poza Unią Europejską.
Dołącz do dyskusji: Poczta Polska szykuje oprogramowanie do rozliczania VAT. Chodzi o przesyłki spoza Unii Europejskiej