Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej
Czwarty rok z rzędu Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w ILGA-Europe 2023, najważniejszym ogólnoeuropejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+. Prawa osób nieheteroseksualnych najbardziej szanowane są na katolickiej Malcie, najmniej w Azerbejdżanie.
15 proc. na 100, ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, 42 pozycja na 49 w Europie - to wynik Polski w tegorocznym rankingu ILGA-Europe, najważniejszym międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT+ w państwach Europy. W ubiegłym roku mieliśmy w rankingu nasz wynik wyniósł 13. proc. i 43. miejsce w Europie, najgorzej z krajów unijnych.
Gorzej w tym roku wypada tylko 7 krajów – San Marino, Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Równouprawnienie osób LGBT w Polsce
W tym roku – oprócz utrzymującej się od 8 lat na pierwszym miejscu Malty – na podium państw najbardziej równościowo traktujących osoby LGBT+ znalazły się również Belgia oraz Dania (obie z wynikiem 76 procent). Największy postęp odnotowały Hiszpania, Islandia, Finlandia, Mołdawia, Szwajcaria i Chorwacja.
- Mapa podkreśla wyraźny fakt, że progres w kwestii równouprawnienia dla osób LGBTI jest możliwy i jest kwestią ważniejszą niż kiedykolwiek. Potrzebujemy jednak większej liczby przywódców, którzy będą odpierać ataki na demokrację, posuwając się naprzód – twierdzi dyrektorka ILGA-Europe, Evelyne Paradis.
W 3 na 7 kategorii Polska nie dostała żadnego punktu: Polsce brak prawodawstwa dotyczącego tęczowych rodzin, przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści oraz ustaw chroniących prawa osób interpłciowych. Sytuacja wygląda trochę lepiej w kategorii Uzgodnienie płci i integralność cielesna dotyczącej osób transpłciowych, ale nadal polski proces uzgodnienia płci jest ewenementem w skali światowej: osoby transpłciowe muszą pozywać własnych rodziców, aby móc dokonać korekty płci.
Polska jest na szarym końcu również w kategorii Wolności Obywatelskie (1 zdobyty punkt), gdzie awans na wyższe miejsca uniemożliwiają nam m.in. tzw. “strefy wolne od LGBT”.
- Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzeczosób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.
fot. KPH.pl
Czym jest ranking ILGA Europe
Publikowany od 2009 roku ranking ILGA Europe nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Ranking obejmuje siedem kategorii:
1. Równość i zakaz dyskryminacji,
2. Rodzina,
3. Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści,
4. Uzgodnienie płci i integralność cielesna,
5. Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)
6. Integralność cielesna osób interpłciowych
7. Prawo do azylu.
Dołącz do dyskusji: Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej
Ciekaw byłem do jakiej kategorii to wrzucicie. XD