RPP widzi znaczną poprawę w gospodarce, więc nie musi obniżać stópproc. - analitycy
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w sierpniu stopyprocentowe na dotychczasowym poziomie z powodu wolno spadającejinflacji oraz coraz lepszymi danymi z polskiej i globalnejgospodarki. Taka sytuacja może skłonić Radę nawet do zakończeniacyklu luzowania polityki monetarnej.
Nie obniżając stóp procentowych w sierpniu Rada pokazaławyraźnie, że tym razem o jej kroku zdecydowały przede wszystkimczynniki bieżące czyli wolniej od oczekiwań spadająca inflacja orazsystematycznie poprawiające się dane napływające z globalnej irodzimej gospodarki. Wyhamowuje bowiem spadek produkcjiprzemysłowej, a sprzedaż detaliczna i dynamika wynagrodzeń nadal sąna zaskakująco wysokim poziomie. Dzięki temu wzrost PKB nie tylko wII, ale i w III kwartale 2009 r. będzie, według wszelkiegoprawdopodobieństwa dodatni i nie zmusza Rady do wspieraniagospodarki za wszelką cenę, bez patrzenia na zachowanie sięcen.
Można więc uznać, że Rada, choć oficjalnie ani komunikat, aninikt z jej 10 członków tego nie potwierdza, zdecydowała się naprzyjęcie neutralnego nastawienia w polityce monetarnej. Oznacza towięc, że trwającą od blisko roku serię obniżek stóp można uznać zazakończoną, a kolejna decyzja RPP, która zmieni poziom stópzostanie podjęta już przez nową, ukonstytuowaną na początku 2010 r.Radę. I na pewno będzie to ich podwyżka, prawdopodobnie w połowieprzyszłego roku.
W środę RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych utrzymującwysokość 3,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Żaden zdwunastu ankietowanych przez agencję ISB analityków nie oczekiwałredukcji stóp w sierpniu.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedziekspertów.
"W komunikacie dużo uwagi poświęcono obserwowanej w ostatnimczasie poprawie koniunktury na świecie. Wg. Rady ostatnie dane, wtym o PKB w II kw. wskazują na wyhamowanie tendencji recesyjnych wUSA i w niektórych krajach strefy euro. Trudno jest jednak obecnieocenić, na ile trwałe okaże się wyhamowanie tendencji recesyjnych,szczególnie wobec problemów sektora finansowego. Zdaniem RPP wgospodarce polskiej utrzymuje się niska aktywność gospodarcza,chociaż poprawa dynamiki sprzedaży detalicznej i wskaźnikikoniunktury wskazują na możliwą poprawę sytuacji gospodarczej wkolejnych miesiącach. Inflacja w Polsce, pomimo tendencjideflacyjnych na świecie, utrzymuje się na podwyższonym poziomie.Wynika to z dotychczasowych podwyżek cen regulowanych orazwcześniejszej deprecjacji złotego. Czynniki te, w połączeniu zrosnącymi cenami żywności przyczynią się w ocenie Rady dowolniejszego powrotu inflacji do celu banku centralnego. RPP nadaljednak uważa, że w średnim okresie prawdop! odobieństwoukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celuinflacyjnego jest wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będziewyższa od celu. Oznacza to utrzymanie nieformalnego łagodnegonastawienia w polityce monetarnej. W ocenie Rady, oczekiwanapoprawa globalnej koniunktury, dokonane obniżki stóp procentowychNBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej powinnysprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempawzrostu. Odwołanie się do koniunktury na świecie jest nowością wsierpniowym komunikacie i oznacza, że Rada dostrzega możliwośćprzyśpieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce pod wpływem sytuacjiglobalnej. W naszej ocenie RPP pozostawi stopy na dotychczasowympoziomie do końca obecnej kadencji. Wciąż wysoka inflacja i corazbardziej realna perspektywa uniknięcia przez nasz kraj technicznejrecesji nie będą sprzyjały cięciu oprocentowania. Szczególnie, żeostatnia obniżka była podjęta stosunkiem głosów 5 do 5, adecydujący okazał się ! głos prezesa Skrzypka" - ekonomistaBanku Millennium, Grzegorz Maliszewski.
"Najnowszy komunikat RPP ma nieco mniej gołębi wydźwięk odpoprzedniego. Stwierdzenie, że oczekiwana poprawa koniunktury,dokonane już cięcia stopy referencyjnej oraz obniżka stopy rezerwyobowiązkowej będą sprzyjały powrotowi gospodarki na ścieżkępotencjalnego tempa wzrostu wskazują, że Rada czuje się komfortowoz obecnym poziomem stóp. Utrzymywanie się inflacji na podwyższonympoziomie będzie w najbliższych miesiącach powstrzymywało RPP przedobniżkami stóp. W średnim okresie poprawiające się perspektywygospodarcze będą dostarczały argumentów za mniej ekspansywnąpolityką monetarną. W naszej ocenie cykl obniżek został zakończony,a przed końcem roku Rada może przejść z łagodnego nastawienia naneutralne" - ekonomista Banku BPH, AdamAntoniak.
Dołącz do dyskusji: RPP widzi znaczną poprawę w gospodarce, więc nie musi obniżać stópproc. - analitycy