Serwisy TVP w dół, ale przyciągają bardziej niż WP i Facebook. Zyskują aplikacje mobilne Google’a (dane Gemius/PBI z lipca)
W lipcu strony i aplikacje internetowe Telewizji Polskiej zanotowały aż 1,27 mln użytkowników mniej niż miesiąc wcześniej, przy czym średni czas korzystania z nich był dłuższy niż w przypadku Grupy Wirtualna Polska, Facebooka i Grupy Google. Duże wzrosty osiągnęły aplikacje mobilne tego ostatniego koncernu.
Strony i aplikacje Grupy Google w minionym miesiącu odwiedziło 25,81 mln polskich internautów, czyli 95,88 proc. wszystkich użytkowników sieci w naszym kraju. Wykonali oni tam prawie 7 mld odsłon, a każdy spędził dziennie średnio 31 minut i 15 sekund - wynika z badania Gemius/PBI.
Na kolejnych miejscach znalazły się Facebook (21,14 mln użytkowników i 3,9 mld odsłon), Grupa Wirtualna Polska (20,94 mln użytkowników i 2,89 mld odsłon) oraz Grupa Onet-RAS Polska (20,63 mln użytkowników i 2,59 mld odsłon). Na Facebooku przeciętny czas korzystania przez internautę w ciągu jednego dnia wyniósł 33 minuty i 48 sekund, w serwisach i aplikacjach Grupy Wirtualna Polska - 34 minuty i 32 sekundy, a w przypadku Grupy Onet-RAS Polska - 24 minuty i 45 sekund.
Z kolei Grupa OLX przy 16,26 mln odwiedzających zanotowała 3,64 mld odsłon.
Strony i aplikacje Telewizji Polskiej miały 6,84 mln użytkowników, aż o 1,27 mln mniej niż miesiąc wcześniej. Odwiedzający wykonali tam 73,26 mln odsłon, a każdy dziennie spędzał tam średnio 38 minut i 8 sekund. W serwisach i aplikacjach w TVP w drugiej połowie czerwca i pierwszej połowie lipca dostępne były - na wyłączność w polskim internecie - transmisje z piłkarskich mistrzostw świata.
Duże spadki liczby użytkowników zanotowały też Wikipedia (o 797,4 tys.), Facebook (o 350 tys.) i Grupa Google (388,7 tys.). Za to Grupa Ceneo.pl zyskała 985,7 tys. użytkowników, Filmweb - 677,2 tys., Grupa TVN - 670,2 tys., a Cda.pl - 611,4 tys.
Łączną liczbę internautów w Polsce oszacowano w zeszłym miesiącu na 26,9 mln, z czego 22,6 mln korzystało z sieci na komputerach, a 22,1 mln - na smartfonach i tabletach.
Google.pl zanotowało w zeszłym miesiącu 23,45 mln użytkowników i prawie 5 mld odsłon, a Google.com - 22,16 mln użytkowników i 1,92 mld odsłon. Onet.pl miał więcej odsłon od WP.pl (16,73 mln wobec 15,44 mln), ale mniej odsłon (1,55 mld wobec 1,81 mld).
Na Facebooku odwiedzający spędzał każdego dnia przeciętnie 33 minuty i 48 sekund, na WP.pl - 32 minuty i 20 sekund, a na Google.pl - 27 minut i 41 sekund.
Ceneo.pl zyskało w skali miesiąca 1,21 mln użytkowników, natomiast Wikipedia straciła 797,4 tys. użytkowników, Google.com - 633 tys., Onet.pl - 631,4 tys., a WP.pl - 401,8 tys.
Na komputerach strony i aplikacje Grupy Google miały 21,84 mln użytkowników (404,3 tys. mniej niż miesiąc wcześniej), którzy wykonali 4,07 mld odsłon, a każdy korzystał z nich średnio przez 32 minuty i 55 sekund dziennie.
YouTube stracił w skali miesiąca 374 tys. użytkowników, Facebook - 627,3 tys., Grupa Interia.pl - 880,3 tys., Wikipedia - 1,1 mln, a Grupa Microsoft-MSN - 535,9 tys. Natomiast Filmweb zyskał 283,9 tys. odwiedzających, a strony i aplikacje Grupy PKO BP - 251,7 tys.
Google.pl na komputerach odwiedziło 19,66 mln internautów, o 345,4 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Domena zanotowała też 2,66 mld odsłon oraz 28 minut i 29 sekund średniego czasu korzystania przez użytkownika w ciągu dnia.
Google.com zanotował 17,61 mln użytkowników i 1,36 mld odsłon, YouTube - 17,1 mln użytkowników i 776,8 mln odsłon, a Facebook - 17,09 mln użytkowników i 1,72 mld odsłon.
Z o2.pl przeciętny użytkownik korzystał dziennie przez 40 minut i 59 sekund, a WP.pl - przez 33 minuty i 54 sekundy, a z Facebooka - przez 29 minut i 38 sekund.
1 2
Dołącz do dyskusji: Serwisy TVP w dół, ale przyciągają bardziej niż WP i Facebook. Zyskują aplikacje mobilne Google’a (dane Gemius/PBI z lipca)
Hiper Update 2018-08-01
Ekspert od wirtuaIu poIeca... JesIi ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wwyyIIaacczzeenniiuu bbIIookkoowwaanniiaa reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AdGuard Blocker Content (zastepuje kiepski AAddbbIIoocckk+ i uBlock, czy bbIIookkeerraa Opery opartego o listy i reguly uBlock (sprzedane biale listy).
Adguard oprocz bIokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.
Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github AdGuarda.
Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect - silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida - entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie ns smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo - mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser - wespol z apk. AdGuard, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.
Przy darmowej wersji AdGuard nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portaIi, bo tam nie bedzie mozna zzaabbIIookkoowwaacc zbednych a irytujacych elementow.
W rozszerzeniu i apk. AdGuard zalaczyc dodatkowo filtry Annoyances i najwazniejsze reguly AAnnttii-AAddbbIIoocckk KKiiIIeerr. Mozna opcjonalnie wlaczyc AAddbbIIoocckk polskie reguly i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.
Jezeli kogos wkurzaja autopleje video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.
Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. - AdGuard, nie zobaczycie zadnych rekIam, wyskakujacych okienek, pustych pol po rekIamach, komunikatow o wylaczenie rekIam i pochodnych RODO - sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy.
Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika, wiec dla kazdego szybko i latwo. Ja lipy nie polecam :)
Ruskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki szpieguja a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie!
Natomiast jeżeli chcecie zzaabbIIookkoowwaacc wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMatrix, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.
Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, bezprawnie kasujacym i bbllookkuujjaaccyymm komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym ppoorrttaIIoomm. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, poradnikw, instrukcji tekstowych, jest na adresie u t n . pl / Interia - Mordoru (wpisz bez spacji).
Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna - rozbudowana, nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujcych na kilku przegladarkach wkrotce.