Spadł wskaźnik koniunktury bankowej Pengab
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w marcu br. o 0,8 pkt m/m do 30,0 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego we wtorek przez firmę badawczą Pentor. Rok temu wskaźnik Pengab wynosił 32,1 pkt.
Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w marcu 23,0 pkt i był wyższy o 2,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 3,9 pkt do 37,0 pkt.
"Ogólnie na rynku depozytowym nastąpiła poprawa, z wyjątkiem depozytów złotowych terminowych. Przewiduje się jednak spadki do poziomu sprzed dwóch miesięcy. W poszczególnych segmentach rynku depozytowego w minionym miesiącu spadło zainteresowanie firm depozytami złotowymi, nie oczekuje się również zwiększenia popytu w tym zakresie. W segmencie klientów indywidualnych większe zainteresowanie wzbudziły lokaty terminowe złotowe oraz lokaty walutowe, jednak oczekuje się, że także na tych rynkach pojawią się spadki" - głosi raport.
"Wzrosła akcja kredytowa, zarówno w odniesieniu do kredytów złotowych, jak i walutowych. Oczekuje się podtrzymania wzrostu w segmencie przedsiębiorstw. Największy wzrost akcji kredytowej odnotowano na rynku kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dewizowych. Największych wzrostów oczekuje się na rynku kredytów mieszkaniowych" - czytamy dalej.
Nieznacznie spadło oprocentowanie kredytów. Jednocześnie wzrosła wartość kredytów zagrożonych. Bankowcy przewidują spadek zainteresowania otwieraniem nowych ROR-ów, wyhamowało tempo spadków odnotowanych na rynku akcji i obligacji. Spadki odnotowano natomiast w odniesieniu do jednostek TFI. Wzrósł popyt na polisy życiowe, podał także Pentor.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował spadek o 4,7 do 37,4 pkt, podał Pentor.
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 11 marca. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.
Dołącz do dyskusji: Spadł wskaźnik koniunktury bankowej Pengab