Uczniowie mogą pobrać za darmo grę „This War of Mine”. Czarnek: trafi do podstawy programowej
Gra "This War of Mine" 11 bit studios i "Gra szyfrów" stworzona przez IPN jeszcze w tym roku zostaną wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane - zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "This War of Mine" zostało już udostępnione na rządowym portalu.
W czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt "Gry w edukacji". "To kolejny etap unowocześniania polskiej szkoły. Ostatnie dwa, trzy lata to potężne inwestycje w informatyzację, w sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego internetu, to Laboratoria Przyszłości za miliard złotych, to sprzęt komputerowy w okresie pandemii" – mówił minister edukacji i nauki na konferencji poświęconej nowemu projektowi.
"Polska szkoła pod tym względem jest już nowoczesna i unowocześnia się" – dodał. Czarnek zapowiedział, że gra "This War of Mine" 11 bit studios, podobnie jak gra "Gra szyfrów" stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej, "będzie częścią podstawy programowej".
"Ten proces się rozpoczął, jeszcze w tym roku będzie wpisana do podstawy programowej jako treści rekomendowane". "W ten sposób stanie się częścią procesu nauczania w polskich szkołach" – powiedział.
Wskazał, że gra "This War of Mine" jest grą dla osób pełnoletnich, stąd będzie częścią podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych, w ostatnich klasach. Zaznaczył, że "Gra szyfrów" będzie dostępna również dla młodszych uczniów.
Proces unowocześniania polskiej szkoły. Jakie gry trafią do podstawy programowej? Konferencja ministra Czarnka#wieszwięcej @MEIN_GOV_PL @CzarnekP pic.twitter.com/OjMAF0Oiqj
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) June 30, 2022
Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus przekazała PAP, że rozważane jest wpisanie gry "This War of Mine" w pierwszej kolejności jako treści rekomendowane do podstawy programowej dla języka polskiego lub do podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość.
Pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska powiedziała, że 80 proc. dorosłych Polaków gra w gry, a na świecie jest to 3 mld osób.
"Dlatego kolejnym krokiem, który może być elementem wspierającym rozwój sektora gier wideo w Polsce może by właśnie także edukacja" - zaznaczyła. Orłowska zaprosiła polskich producentów gier komputerowych, mających w swoim portfolio gry o walorach edukacyjnych, do zgłaszana się do programu i włączenia ich do podstaw programowych.
"Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest to, aby oddać tę grę na rzecz edukacji nieodpłatnie" – zaznaczyła. Podkreśliła, że powinny one "wnosić wysoką wartość edukacyjną."
„This War of Mine” do pobrania za darmo
Polscy uczniowie i nauczyciele mają już możliwość bezpłatnego pobrania "This War of Mine" z portalu "Gry w edukacji"(pod adresem www.gov.pl/web/grywedukacji). Z kolei "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.
Włączenie „This War of Mine” do listy nieobowiązkowych lektur w ostatnich klasach liceum zapowiedziano w połowie 2020 roku. - Pomysł wyłonił się w dyskusjach ze stroną rządową, można powiedzieć, że to wspólna inicjatywa. Nie miałaby szans bez zielonego światła od premiera, natomiast rozmowy, badanie tematu rozpoczęło się już jakiś czas temu w 2019 r. - mówił wtedy portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Miechowski, partnerships manager w 11 bit studios.
- Nasza gra opowiada o rzeczach ważnych i uniwersalnych, tak jak literatura. Tytuł będzie dostępny za darmo dla uczniów i szkół. To przełomowy krok mający potwierdzić kulturotwórczy potencjał gier - podkreślił.
"This War of Mine" inspirowane wojną na Bałkanach
This War of Mine to wyprodukowana przez polską firmę 11 bit studios gra wideo wprowadzona na rynek w 2014 r. Tytuł był inspirowany oblężeniem Sarajewa trwającym od 1992 do 1996 r.
Gracz w This War of Mine wciela się w cywila – ofiarę wojny, starającego się przeżyć w ciężkich warunkach. Jest zmuszony dokonywać wyborów moralnych w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia.
Tytuł zaoferowany przez 11 bit studios zwrócił się w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedaży, do tej pory doczekał się wielu prestiżowych nagród w branży gier wideo.
Dołącz do dyskusji: Uczniowie mogą pobrać za darmo grę „This War of Mine”. Czarnek: trafi do podstawy programowej