Kolejne zwolnienia u właściciela TVN, tym razem w pionie telewizyjnym
Warner Bros. Discovery przeprowadził kolejne zwolnienia, przede wszystkim w pionie Warner Bros. Television Group. Koncern w najbliższym czasie chce oszczędzać także na podróżach służbowych.
Według ustaleń „The Hollywood Reporter” we wtorek wypowiedzenia dostało 82 pracowników Warner Bros. Television Group, ponadto zlikwidowano 43 nieobsadzone ostatnio stanowiska. Cięcia objęły głównie pracowników niższego i średniego szczebla, zatrudnienie zmalało o 26 proc.
W konsekwencji zamknięto projekt Stage 13 z krótkimi treściami publikowanymi w internecie oraz cykl warsztatów dla scenarzystów i reżyserów.
- Niektórzy z naszych drogich przyjaciół będą żegnać się z firmą w ramach restrukturyzacji w grupie. To decyzja czysto biznesowa, podjęta przez kierownictwo studia z możliwie największym namysłem i współczuciem - stwierdził w komunikacie dla pracowników Channing Dungey, szef Warner Bros. Television Group.
W najbliższych tygodniach mają nastąpić redukcje w innych pionach Warner Bros. Discovery, m.in. filmowym. Celem ma być zmniejszenie kosztów o 20-30 proc., także poprzez ograniczenie wydatków na podróże służbowe i usługi zewnętrzne.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Koncern nie komentuje oficjalnie tych zmian.
Redukcje w dziale animacji i reality show
Restrukturyzacja obejmuje też spółki Warner Bros Animation, Cartoon Network Studios i Hanna-Barbera Studios Europe.
W ramach nowo wdrożonej struktury, zespoły ds. rozwoju i produkcji dla Warner Bros Animation i Cartoon Network Studios zostaną połączone, a Hanna-Barbera Studios Europe będzie nadal działać z oddzielnym zespołem.
Po zmianach, zespół ds. rozwoju seriali dziecięcych i familijnych będzie kierowany przez Audrey Diehl, rozwojem animacji dla dorosłych będzie kierował Peter Girardi, a rozwojem animowanych seriali długoformatowych Sammy Perlmutter, z Bobbie Page kierującą kluczowymi produkcjami.
Warner Bros pracuje też nad strategicznymi zmianami w części zajmującej się produkcją programów bez scenariusza (w tym np. reality show), która obejmuje Warner Horizon Unscripted Television, Telepictures i Shed Media, pod kierownictwem Mike'a Darnella, prezesa Warner Bros Unscripted and Alternative Television.
Cięcia w HBO Max
Latem Warner Bros. Discovery ogłosił rezygnację z realizacji oryginalnych produkcji pod szyldem Max Originals w krajach skandynawskich i Europy Środkowej. W konsekwencji pożegnano się z ok. 30 menadżerami wysokiego szczebla HBO Max w regionie Europy (także w Polsce), Afryki i Bliskiego Wschodu. Redukcje objęły też kilkadziesiąt osób zajmujących się kreacją treści.
Po tym jak w kwietniu br. sfinalizowano fuzję Warner Media i Discovery, szef połączonych firm David Zaslav zapowiedział osiągnięcie ok. 3 mld dolarów rocznych oszczędności. Platformy HBO Max i Discovery+ mają zostać połączone w jedną usługę, która w USA i Ameryce Łacińskiej pojawi się w 2023 roku.
W drugim kwartale Warner Bros. Discovery zanotował 9,83 mld dolarów przychodów (rok wcześniej samo Discovery miało 3,06 mld dolarów), z czego 4,84 mld dolarów z dystrybucji, 2,72 mld dolarów z reklam, a 2,06 mld dolarów z bezpośredniej sprzedaży treści.
W ujęciu pro forma (czyli porównując z łącznymi wynikami Discovery i WarnerMedia przed rokiem) wpływy zmalały o 3 proc. - z 11,21 do 10,82 mld dolarów. Firmie zaszkodził silny kurs dolara, bez uwzględnienia zmian kursów walutowych spadek przychodów wyniósł 1 proc.
Dołącz do dyskusji: Kolejne zwolnienia u właściciela TVN, tym razem w pionie telewizyjnym
Wystarczy, że w danym kraju wszystko pod jeden dach wrzucą, typu np. w Polsce HBO się przeniesie na Wiertniczą i odchodzi czynsz/szprzątania + kilka dublujących się etatów typu za reklamy/marketing będzie pewnie odpowiadało TVN Media.
Jak z 2 firm robi się jedną to zawsze 1/3 pracowników może się pakować.