Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-11-06

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dlaczego praktyki w branży IT są takie popularne?

Obecny rynek pracy nie pozostawia złudzeń i aby skutecznie się na nim odnaleźć należy o praktykach, stażach czy kursach pomyśleć już na etapie studiów. Zdobyte doświadczenie jest mile widziane przez przyszłych pracodawców, szczególnie tych
z branży IT.

Praktyka studencka to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla osób o niewielkim doświadczeniu, ale także możliwość sprawdzenia wiedzy zdobytej na studiach oraz przygotowania się do wejścia na rynek pracy. Jedną z polskich firm IT prowadzącą działania skierowane do studentów jest Transition Technologies S.A, która aktywnie współpracuje ze środowiskiem studenckim - Działania skierowane do studentów prowadzimy od ponad 20 lat, znaczną pomocą jest aktywność naukowa prezesa, prof. Konrada Świrskiego. Współpraca z uczelniami została wpisana w politykę kadrową spółki, dzięki czemu doświadczamy stałego napływu pracowników oraz pozostajemy na bieżąco z doniesieniami naukowymi. Szacujemy, że od rozpoczęcia działalności firma przyjęła około 800 praktykantów, natomiast od początku roku przyjęliśmy na staż około 100 osób – mówi Joanna Wojdan-Liszewska z firmy Transition Technologies.

Co jest ważne dla studentów?

Dla wielu młodych ludzi będących na etapie studiów ważne jest pierwsze zetknięcie się
z rynkiem pracy, właśnie w postaci praktyk, stażu lub też wolontariatu. Zwłaszcza dla studentów kierunków technicznych istotne jest zdobycie wiedzy, rozwój umiejętności oraz doświadczenie. Z kolei najważniejsze korzyści płynące z odbywania praktyk jakie najczęściej podkreślają studenci to m.in. doskonała okazja do rozwoju i poznania nowych narzędzi i technologii, udział w realizacji ambitnych projektów, weryfikacja zdobytej wiedzy, a następnie wykorzystanie jej w praktyce.

- Praktyki w TT nauczyły mnie pracy z ludźmi, pozwoliły mi podszkolić umiejętności językowe oraz umiejętność organizacji pracy. Poza tym nauczyłam się wielu nowych rzeczy z zakresu sprzedaży i marketingu tj. tworzenie ofert przetargowych, tworzenie stron landingowych, haseł i sloganów marketingowych. Podczas praktyk dowiedziałam się wiele o IT i o tym jak wygląda kontakt z klientem. Szczególnie ważne w trakcie praktyk było dla mnie rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, miła atmosfera, ambitne zadania oraz możliwość połączenia pracy z praktykami. Podsumowując, jestem bardzo zadowolona z  przebiegu praktyk i bez wahania mogę je polecić znajomym – mówi Michalina Glapa, pracownik Transition Technologies.

- Na praktykach miałem okazję zapoznać się z konkretnym systemami informatycznymi wykorzystywanymi w energetyce i przemyśle. Nauczyłem się projektowania i obsługi nowoczesnego oprogramowania za pomocą popularnych rozwiązań dostępnych na rynku. W międzyczasie poznałem różnorodne narzędzia używane w firmie, a nawet poćwiczyłem języki obce pracując przy międzynarodowych projektach. Co ważne, zakres wykonywanych obowiązków był zgodny z kierunkiem moich studiów. Bardzo ważna była dla mnie swobodna atmosfera i brak sztywnych godziny pracy. – opowiada Krzysztof Marcinkiewicz, pracownik Transition Technologies – bardzo dobrze oceniam praktyki i poleciłbym je innym­ – dodaje.

 

Bilet do kariery

Wśród studentów odbywających praktyki, pracodawcy starają się wyłapać przyszłych pracowników. Dlatego też, umożliwiają dopasowanie grafiku praktyk do zajęć na uczelni, a także oferują programy staży i praktyk wakacyjnych. - Co roku przeprowadzamy praktyki wakacyjne pod nazwą: „Zajavka – Letnia Liga Programowania”. Ponadto w każdym z ośmiu biur Transition Technologies S.A. praktyki odbywają się przez cały rok, często w trybach indywidualnych. Co roku liczba praktykantów jest nie mniejsza niż 70. Co ważne, praktyki są połączeniem szkoleń i wykonywania pracy na realnych projektach – dodaje Joanna Wojdan-Liszewska. W 2015 roku w Transition Technologies zatrudnienie znalazło już 40% praktykantów na stanowiskach m.in. asystenta inżyniera projektowego, młodszego programisty oraz asystenta ds. sprzedaży i marketingu. Część praktyk trwa nadal. Wynika to z dużego zapotrzebowania na specjalistów w szerokorozumianej branży IT, a także szybkiego rozwoju tego sektora. Aktualnie w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Z kolei według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT.

Współpraca firm z uczelnią, czyli polityka firmy ma znaczenie

Główną zaletą współpracy uczelni z przedsiębiorstwami jest kształcenie w kierunku bardziej praktycznym poprzez uwzględnienie w programach studiów poszukiwanych przez pracodawców umiejętności i zakresów tematycznych (np. analiza rynku energetycznego, bioinformatyka) czy możliwość poprowadzenia zajęć dydaktycznych, które w szerszym niż dotychczas zakresie rozwijałyby w studentach umiejętności pracy zespołowej. Podobne praktyki stosuje Transition Technologies, której pracownicy zaangażowani są w prowadzenie przedmiotów na uczelniach wyższych. Są to głównie programiści języków: Java, .Net, C++, C#, iOS, specjaliści posiadający wiedzę z zakresu automatyki, energetyki, bioinformatyki oraz systemów informatycznych.

 

Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT. Dlatego też, młode osoby już na etapie studiów powinny aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach. Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych.

Podsumowanie tegorocznych praktyk znajduje się pod linkiem.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS