Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-06-29

A A A POLEĆ DRUKUJ

Niemowlaki na basenie odkrywają wodny świat

Świeżo upieczeni rodzice zwracają szczególną uwagę na to, by ich dziecko rozwijało się jak najlepiej i stale poznawało świat. W ogólnym rozwoju oraz integracji z rówieśnikami, nawet w bardzo młodym wieku, pomóc mogą zajęcia na basenie. Aby prawidłowo przygotować maluszka i jego rodziców do kontaktu z wodą, warto wybrać się na kurs nauki pływania dla niemowląt. 

Pływanie niemowląt, czy też pływanie szkrabów to zajęcia, na których rodzice uczą się, jak prawidłowo oswajać dzieci z wodą i spędzać czas na aktywnej zabawie. Spotkania w wodzie zawsze mają formę zabawy, do której umiejętnie wprowadzane są przez instruktora ćwiczenia kształtujące. Pluskanie, chwytanie i rzucanie piłek to spora frajda dla malucha, a dla rodzica możliwość owocnego spędzenia czasu z dzieckiem. - Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od trzeciego miesiąca życia. Chodzi o to, aby dziecko samodzielnie trzymało główkę i przyjmujemy, że następuje to ok. trzeciego miesiąca po urodzeniu. Spotkania prowadzone są w formie szkolenia dla rodziców, na którym uczestnicy dowiadują się jak pracować z dzieckiem w wodzie. Później zachęcamy, by rodzice po zajęciach sami korzystali z basenu z dziećmi - informuje Konrad Radziusz z Akademii Aktywnej Mamy, instruktor pływania niemowląt w Parku Wodnym Koszalin. 

OD KIEDY NA BASEN?
Pływanie maluszków jest zorganizowane w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort uczestnikom. - W grupie są dzieci od 3 do 12 miesiąca życia. Uczymy przede wszystkim chwytów, by odpowiednio wspierać dziecko w wodzie oraz zabaw z łatwo dostępnymi przyborami. Uczymy też zanurzania dzieci. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu i zorganizowana lekcja trwa 30 minut. Zajęcia na basenie pozytywnie wpływają na rozwój psychofizyczny dzieci. W wodzie mamy możliwość wspomagania dziecka i ćwiczenia z nim w sposób, który nie jest możliwy na lądzie. Korzystając z właściwości wody, która stawia opór, możemy pracować z dzieckiem na brzuchu i na plecach. Dzięki wizytom na basenie dzieci szybciej się uodparniają i wzmacniają. Szybciej przechodzą też poszczególne etapy rozwoju, jak raczkowanie, siadanie i chodzenie. Maluszki po zajęciach są też bardziej otwarte na otoczenie. Integracja z rówieśnikami przekłada się na odpowiednie relacje międzyludzkie. Dzieci reagują uśmiechem, lubią kontakt ze sobą i z wodą - zapewnia Konrad Radziusz. 

PŁYWANIE A PRAWIDŁOWY ROZWÓJ
Co dają dziecku ćwiczenia na basenie? Przede wszystkim poprawiają zwinność i koordynację ruchową malucha, a także kształtują jego pewność siebie. Wspomagane pływanie dobrze wpływa na stawy i wzmacnia układ krwionośny. Ruch w wodzie to również dobra profilaktyka skrzywień kręgosłupa oraz rehabilitacja przy różnego rodzaju wadach. Pływanie niemowląt wzmacnia także układ oddechowy i pomaga w prawidłowym rozwoju mięśni. Przed zajęciami rodzic musi przedstawić oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w spotkaniach na basenie. Jeżeli dziecko ma zgodę lekarza na udział w zajęciach, jedynym wskazaniem do pozostania w domu są infekcje, gorączka i okres po szczepieniu. Istotne są także alergie, szczególnie uczulenie na chlor, jednak należy podkreślić, że woda w Parku Wodnym Koszalin poddawana jest specjalnej filtracji i uzdatnianiu. Pozwala to na ograniczenie do minimum obecności substancji dezynfekujących. 

- Jestem bardzo zadowolona, bo zajęcia przyniosły dużo pozytywnych efektów. Dziecko jest bardziej otwarte na kontakt z wodą i nie boi się, jak wcześniej bywało. Mogę się wypowiadać w samych superlatywach. Zajęcia z instruktorem są bardzo cenne, bo z własnego doświadczenia wiem, że wiele rzeczy zrobiłabym nie tak jak trzeba. Mimo tego, że ma się instynkt macierzyński i chce się dla dziecka jak najlepiej, strona techniczna też jest ważna. Pewne rzeczy, np. chwyty wydają nam się oczywiste, a powinny wyglądać zupełnie inaczej. Rodzice bardzo często podchodzą z dystansem, bo przy pierwszym kontakcie z wodą dzieci się krzywią, nawet płaczą - co sugerowałoby, że nie chcą uczestniczyć w tego typu zabawach. Chodzi jednak o to, aby je przyzwyczaić i przemóc. Później okazuje się, że strach miał wielkie oczy, a zabawa na basenie jest najfajniejszą rzeczą na świecie - zapewnia Kinga Kowalska, mama uczestnicząca z dzieckiem w zajęciach pływania niemowlaków w Parku Wodnym Koszalin.

- Zajęcia z instruktorem trwają pół godziny i przez cały ten czas dziecko jest aktywizowane, poprzez różne ćwiczenia i używanie kolorowych przyborów. Dla dzieci to duża atrakcja, bo co chwilę dostają inny kształt, cały czas się śmieją, chlapią i to się im bardzo podoba. Między pierwszymi a ostatnimi zajęciami zaobserwowałam kolosalną różnicę w zachowaniu dziecka w wodzie. Początkowy strach zniknął całkowicie. Wartością dodaną jest budowanie więzi dziecka z rodzicem. Podeszliśmy do zajęć jak do zabawy i było świetnie. Z kolejnym dzieckiem też planujemy wybrać się na pływanie niemowlaków - mówi Karolina Kurdziel, mama małego Szymonka, dla którego basen stał się najlepszym miejscem do zabawy.

NA ZAJĘCIA Z DOBRYM HUMOREM
Jak przygotować do zajęć małego pływaka? Należy zaplanować pobyt na pływalni w taki sposób, aby nie spóźnić się na zajęcia. To bardzo istotne biorąc pod uwagę fakt, że małe dzieci zasypiają w samochodzie. Trzeba mieć w zapasie kilka minut, aby spokojnie rozbudzić dziecko. Na pierwszych i drugich zajęciach dzieci różnie reagują na kontakt z wodą. Zdarza się, że płaczą, jednak nie jest to oznaka braku zainteresowania kąpielą. - Niektóre dzieci potrzebują po prostu więcej czasu na aklimatyzację w nowym środowisku. Spokój, opanowanie i cierpliwość rodzica zdecydowanie w tym pomogą. Należy zgłaszać instruktorowi gorszą dyspozycję dziecka w danym dniu, np. spowodowaną niewyspaniem czy ząbkowaniem. Przed zajęciami należy zdjąć zegarek i biżuterię, aby nie zranić malucha. Emocje rodzica również udzielają się dziecku, dlatego warto się wyciszyć i skoncentrować się na pozytywnej relacji z potomkiem. Maluszka dobrze jest nagradzać i chwalić za czynione postępy. To wspaniała motywacja do dalszych ćwiczeń - podsumowuje instruktor Konrad Radziusz.

Zajęcia pływania niemowlaków odbywają się w Parku Wodnym Koszalin we wtorki i czwartki od godz. 15.00. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie akademia.koszalin.pl.

* * *

Autor tekstu: SZYMON KAMCZYK / ADVENTURE MEDIA

Fotografie: Archiwum Akademii Aktywnej Mamy

* * *

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu, który do użytku został oddany 30 lipca 2015 r. Obiekt, wyposażony w szereg atrakcji wodnych, strefę saun, dwie siłownie,  zewnętrzny plac zabaw i część gastronomiczną, mieści się w Koszalinie, przy ul. Rolnej 14. Administratorem obiektu jest Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o.
W strefie rekreacyjnej Parku Wodnego znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są na zewnątrz, a jeden czynny jest przez cały rok. Park posiada sześć zjeżdżalni, najdłuższa z nich, Anakonda, ma aż 176 m długości. W wewnętrznej strefie rekreacji znajdziemy m. in. baseny: sportowy, do nauki pływania, dla dzieci, a także rwącą rzekę, sztuczną falę i wiele innych atrakcji. W części rekreacyjnej można korzystać z leżanek basenowych, wodospadów rurowych, gejzerów powietrznych, jacuzzi, ściennych masażerów oraz zjeżdżalni wodnych. Strefa saun to szczególne miejsce w aquaparku, bogata różnorodność saun i łaźni spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Inwestorem jest Miasto Koszalin. Budowa Parku Wodnego Koszalin dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności.  

***

KONTAKT:
Park Wodny Koszalin
www.aquapark.koszalin.pl

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS