Więcej Polaków słucha radia przez DAB+
W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.
Dołącz do dyskusji: Więcej Polaków słucha radia przez DAB+
A czy ktoś pytał operatorów sieci komórkowych, czy chcę masowo transportować radio przez swoje sieci? Jeżeli jest to biznes, to może będą klientom wciskali usługi firm, które za to zapłacą a nie niezrzeszonych radiowców. Spójrzmy na zachód, gdzie inicjatywa radioplayer walczy o dostęp radiowców do wszystkich możliwych odbiorników np. w samochodzie. W Polsce się jeszcze nie zrzeszyli.
Tylko najwięksi nadawcy mają to gdzieś, bo są już na rynku i udziały są podzielone. DAB+ tasuje karty na nowo, udział zmieniłby się na nie korzyść największych graczy. Całkiem przeciwko przecież nie są, bo zgłosili się do konkursu ale Świrski sobie nie poradził z DAB+. Na razie blokuje KRRiT a nie nadawcy.
Holandia to raj DAB+ z 4 sieciami ogólnokrajowymi, jednym pokryciem regionalnym i jednym lokalnym. Oni najlepiej wykorzystali zasoby i już wszystko co mieli rozdali. Czesi mają 18 miesięcy na budowę sieci. Tam będzie dopiero raj DAB+. Przewidziano 8 multipleksów DAB+ w Pradze.
Jakoś inne kraje sobie poradziły i u nich nie zrywa DAB+. Problemem w Polsce jest sieć nadajników dostosowana do dolnego pasma UKF. Już dla górnego UKF odstępy między nadajnikami są za duże a częstotliwości w niektórych regionach źle dopasowane np. na Śląsku i Pomorzu.
Nikt w USA nie słucha DAB+, bo go tam nie ma. Kanada zrezygnowała z DAB. DAB+ jest w Australii, Azji i Afryce.