KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na 6 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu Zet, Radiu Maryja i Polskiemu Radiu. Nadawcy komercyjni w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wstrzymują się od jednoznacznych deklaracji co do udziału.
Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi
W konfrontacji z RI, DAB+ nie ma szans. Oferta programowa, jakość techniczna, zasięg, koszty, są po stronie RI. Młodzi ludzie chętnie korzystają z podcastów. Dla RI to bułka z masłem. Dla DAB+ coś nieosiągalnego. Do słuchania RI wystarczy smartfon i odbiornik bluetooth lub z wejściem AUX. A smartfon ma praktycznie każdy. Tak, za dodatkowe gigabajty trzeba zapłacić kilka czy kilkanaście złotych więcej, ale nawet kiepskie radyjko z DAB+ kosztuje 200 zł, czyli jakieś półtora roku słuchania RI.
Podsumowując: DAB miał sens na początku XXI wieku, kiedy radio internetowe raczkowało. Teraz jest to tylko kosztowna droga donikąd.
Kłopot w tym, że pieniądze nie mnożą się w cudowny sposób. Im więcej komercyjnych stacji radiowych tym więcej reklam, ale im więcej reklam, tym niższa cena pojedynczej reklamy.