SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na 6 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu Zet, Radiu Maryja i Polskiemu Radiu. Nadawcy komercyjni w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wstrzymują się od jednoznacznych deklaracji co do udziału.

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobrze
Ależ tu nie chodzi co jest lepsze, UKF FM czy DAB+, tylko DAB+ kontra radio internetowe (RI).
W konfrontacji z RI, DAB+ nie ma szans. Oferta programowa, jakość techniczna, zasięg, koszty, są po stronie RI. Młodzi ludzie chętnie korzystają z podcastów. Dla RI to bułka z masłem. Dla DAB+ coś nieosiągalnego. Do słuchania RI wystarczy smartfon i odbiornik bluetooth lub z wejściem AUX. A smartfon ma praktycznie każdy. Tak, za dodatkowe gigabajty trzeba zapłacić kilka czy kilkanaście złotych więcej, ale nawet kiepskie radyjko z DAB+ kosztuje 200 zł, czyli jakieś półtora roku słuchania RI.

Podsumowując: DAB miał sens na początku XXI wieku, kiedy radio internetowe raczkowało. Teraz jest to tylko kosztowna droga donikąd.
Tu chodzi zapewne o to żeby był dab z internetem nie ukf i internet.
odpowiedź
User
TT

Tak, na początku musi być źle (...)


Będę stał przy swoim zdaniu. Wprowadzamy DAB+ znacznie później niż inne kraje, dlatego powinniśmy wyciągać wnioski i nie powtarzać błędów/patologii z innych rynków. Zresztą KRRiT sama przeprowadzała badania i analizy (patrz Zielona Księga) jak powinno być POPRAWNIE wdrażane DAB+ i teraz sama nie stosuje się do zawartych tam tez.

To jest naprawdę dziwne. Osoby broniące falce średnie i długie, które w Europie nadają mono, raptem mają problem z mono w DAB+. Problemem Polskiego Radia jest właśnie brak porządnej reformy swoich programów. W UK nikt nie ma z tym problemu z tym, że stacje z dużym udziałem słowa są nadawane w mono.


Czy ktoś tu kiedykolwiek pisał o falach średnich i długich? Znowu wyskakujesz z jakimiś wątkami "od czapy". Akurat w UK w mono nadają i stacje muzyczne (co jest już zupełną patalogią). Nadawanie w mono (nawet i audycji słownych) w XXI wieku jest cofaniem się w rozwoju radiofonii o 70 (i więcej) lat.
odpowiedź
User
O2
Polskie Radio stosuje "podwójne standardy". W internecie oferuje strumienie dla części stacji w AAC z bitrate 192 kbps, natomiast w DAB+ potrafi to być o połowę mniej (patrz np. Polskie Radio Dzieciom -> w DAB+ to tylko AAC 96 kbps, czy Radio Chopin, które w DAB+ ma tylko AAC 112 kbps)
odpowiedź