SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blisko 50 kanałów bez emisji w HD. „Relikt odległej przeszłości”

16 lat po pojawieniu się na rynku pierwszych kanałów w wysokiej rozdzielczości, nadal w standardowej rozdzielczości nadaje blisko 50 ogólnopolskich kanałów. - Stacje telewizyjne nadające w rozdzielczości SD to relikt odległej przeszłości - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. mediów, którego zdaniem za kilka lat takich stacji już nie będzie. Nadawcy twierdzą, że emisja w HD nie zawsze jest rentowna.

Dołącz do dyskusji: Blisko 50 kanałów bez emisji w HD. „Relikt odległej przeszłości”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Może to dość naiwne myślenie, ale wydaje mi się, że gdyby polskie platformy cyfrowe nadawałyby z innej, tańszej pozycji satelitarnej niż 13° E (Hotbird), to byłoby więcej chętnych na nadawanie kanałów w jakości HD. Za te same pieniądze, które na Hotbirdzie wydaje się na SD, na innych satelitach (nie wiem, jakie są koszty na innych pozycjach satelitarnych - możliwe, że taniej byłoby np. na satelitach należących do Astry czy chociażby na Amosie) można by było nadawać w HD. Być może nie wszyscy nadawcy zdecydowaliby się na przejście z SD na HD (wiadomo - oszczędności), ale stacji w najniższej rozdzielczości byłoby mimo wszystko mniej.


Astra z pozycji 19,2E dedykowanej tej części europy jest nie tańsza niż HB 13,0E. Pozostałe pozycje satelitarne nie są odpowiednio dostosowane do tej części Europy przez co ich sygnał jest dużo słabszy a pozycja orbitalna mniej korzystna. Słabszy sygnał oznacza konieczność dużo większego talerza a i tak przy złej pogodzie odbiór byłby słaby.
Teoretycznie można byłoby pomyśleć o nowej pozycji satelitarnej dla Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Kraje Bałtyckie - może nawet część Bałkanów) ale sama operacja przestawienia kuliku mln. anten satelitarnych na dachach domów to gigantyczne wyzwanie finansowe i ryzyko utraty abonentów.
odpowiedź
User
E2
Nadawcy łaski nie robią. Jak nie potrafią zapewnić należytej jakości technicznej, to niech nie biorą się za robienie telewizji. Zresztą niska jakość techniczna tradycyjnej telewizji to jeden z powodów, dla którego ludzie uciekają do serwisów typu Netflix, Disney+ czy HBO Max (gdzie powoli standardem staje się 4K i HDR).

Co do operatorów - jak nie ma miejsca, to niech wywalą trochę tych klonów stacji tematycznych w SD, które niczego nowego nie wnoszą do oferty (podstawowy Nickelodeon w SD, AXN White/Black, Disney XD itp... zwłaszcza, że w ofercie są już odpowiedniki HD tych stacji)
odpowiedź
User
jdchk
@Karol. W teorii może masz rację co do zasięgu satelitów. A w praktyce? Mam zeza na Astrę i HotBird. Antena mała 60cm (ze starych czasów gdy wystarczała). Gdy pada lub mocno wieje to HotBird przycina lub ginie. A Astra jest stabilna
odpowiedź