Wycinka drzew na okładce kalendarza Lasów Państwowych
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi opublikowała kalendarz na 2022 rok. Fakt, który zapewne przeszedłby niezauważony, gdyby nie to, że na okładce pojawiło się zdjęcie dwójki dzieci, patrzących na ścięte drewno. Pod fotografią widnieje zaś podpis „czym skorupka za młodu...”.
Dołącz do dyskusji: Wycinka drzew na okładce kalendarza Lasów Państwowych
Tzn, że teraz można wszystko wyciąć w pień? Czy to, że się las zasadziło i o niego dbało daje prawo do jego wycięcia? A Leśnicy za swoją pracę dostają wynagrodzenie czy poświęcają się za darmo? Czy to, na czym ktoś siedzi usprawiedliwia wyrzynanie lasów?
ozwólcie wyjaśnić.... 👉Zdjęcie z okładki kalendarza zostało wykonane rok po huraganie w Opocznie z 2016 r. Jego autorem jest nasz kolega, leśnik Kamil z Nadleśnictwa Opoczno.
Zdjęciu przedstawionemu na okładce zabrakło kontekstu. Rozumiemy emocje, które w Was przez to wywołało...😢 My - leśnicy - go rozumieliśmy, ale umknęło nam to, że nie wszyscy go przecież znają... Dlatego pozwólcie, że przedstawimy Wam HISTORIĘ TEGO ZDJĘCIA📸.
Rodzina autora pochodzi z tych terenów, dlatego, gdy 10-minutowa nawałnica⚡️💨, zniszczyła bliski im krajobraz, pozbawiając lasu ogromne powierzchnie, mogła przekonać się o sile natury na własne oczy. W każdym miłośniku lasu, obserwowanie skutków żywiołu budzi rozpacz💔, a w szczególności w leśniku, który włożył serce w hodowlę tego lasu🌲.
📸Zdjęcie uchwyciło moment, w którym dzieci przyjechały z tatą, aby zobaczyć ogrom wykonanej już pracy – to, że teren już jest uprzątnięty, trwa wywóz drewna poklęskowego i niebawem urośnie tu nowe pokolenie lasu.
Początkowo trafiło „do szuflady”, ale po namowach kolegów znalazło się w konkursie dla pracowników. Zdjęcie budzi emocje i to one spowodowały, że wygrało konkurs, bo głosowali na nie leśnicy, którzy znali kontekst. I wiedzieli ile pracy zostało wtedy włożone w uprzątnięcie wiatrołomów i uporządkowanie powierzchni po huraganie.
👉Zdjęcie miało przypominać o tej ciężkiej pracy, o potędze sił natury, która coraz intensywniej i częściej daje się we znaki, a las i leśnicy mogą walczyć jedynie z jej skutkami.
‼️W 2016 r. tylko na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Opoczno uszkodzeniu uległ las na obszarze ponad 1000 ha, w tym straty całkowite na powierzchni 420,95 ha! W tej chwili w miejscu katastrofy jest już wszystko odnowione, cała powierzchnia obsadzona sosną, brzozą, w żyźniejszych miejscach dębami i bukiem. Na duży las trzeba zaczekać, ale na miejsce zdjęcia udał się dziś jego autor i powiedział do Was parę słów - zapraszamy.