Nadawcy sceptycznie o DAB+ i wejściu na ogólnopolski multipleks cyfrowy. "Próba implementacji technologii z XX wieku"
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w najbliższych dniach ma ogłosić konsultacje w sprawie ogólnopolskiego multipleksu cyfrowego DAB+ (Digital Audio Broadcasting+). Komercyjni nadawcy radiowi wypowiadają się o tym pomyśle sceptycznie. - To próba implementacji technologii z XX wieku - argumentują.
Dołącz do dyskusji: Nadawcy sceptycznie o DAB+ i wejściu na ogólnopolski multipleks cyfrowy. "Próba implementacji technologii z XX wieku"
Ależ cóż to za bzdura jest? W czasach, w których każdy smartfon z dostępem do internetu, jest swego rodzaju odbiornikiem radiowym, ciężko mówić o jakiejkolwiek reglamentacji - via net nadawać może każdy, stąd własnie tą drogą podążać powinna radiofonia a nie inwestycjami w DAB+. Wszak infrastruktura do sieci jest i ciągle się rozwija.
Zgadzam się, że teren przygraniczny na FM dla NORMALNYCH słuchaczy radia to jedno wielkie nieszczęście. Normalnych, ponieważ pasjonaci pewnie mogą się wyżyć odbierając zagraniczne stacje. Czekamy na nadajniki DAB w Rybniku.
Jeżeli nie będzie chętnych do nadawania w multipleksie ogólnokrajowym, UKE przeprowadzi konkurs na operatora aktywnego. Dwa lata temu Niemcy przeprowadzili taki konkurs, właśnie w tym miesiącu operator nawołuje chętnych do zgłaszania się. Chętni mogą zgłaszać się z całej Europy. Jeżeli PiS ma dobrych doradców, to sprzeda częstotliwości pod DAB+ na 15 lat Polsatowi. Polsat rozbuduje sieć w aglomeracjach, jak zrobił to z DVB-H/-T. RMF i Radio Zet posiadają koncesję do 2028 r. Wiadomo już dzisiaj, że wiele krajów do tego czasu wyznaczy datę wyłączenia UKF-u a kraje poza UE jak Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania będą po transformacji. Większość krajów będzie dążyła do zagospodarowania pasma VHF II, czyli UKF-u.
Dlaczego broni się Bauer przed przedwczesnym wprowadzeniem DAB+ w Polsce, bo pakuje kasę w DAB+ w Szwecji, gdzie w ciągu dwóch lat chce rozbudować sieć, aby docierać do 50 % populacji.
Dlaczego KRRiT chce się pozbyć częstotliwości ogólnopolskich a nie regionalnych? Niech wpierw zrobią konkurs na częstotliwości regionalne o zasięgu na całe województwo.