SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP gotowa uruchomić TVP Sport HD w DVB-T. Jacek Kurski: oferta EmiTela jest zdecydowanie za droga

Telewizja Polska była zainteresowana uruchomieniem TVP Sport w DVB-T w jakości HD jeszcze przed rozpoczęciem mundialu, ale nie zgodziła się na warunki finansowe zaoferowane przez EmiTela - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl - Muszę szanować publiczne pieniądze. Jest to jeden z przykładów rozsądnego gospodarowania środkami publicznymi - mówi nam Jacek Kurski, prezes publicznego nadawcy.

Dołącz do dyskusji: TVP gotowa uruchomić TVP Sport HD w DVB-T. Jacek Kurski: oferta EmiTela jest zdecydowanie za droga

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cozix
Mnie zastanawia jedna rzecz. Jak to możliwe że operatorem sieci naziemnej jest prywatna spółka która tak naprawdę może wszystko.
odpowiedź
User
M/V/O
Ach narzekanie na tych operatorów sieci ma wielką koniunkturę w Europie. Niby są za drodzy. W Niemczech rozgłośnie zmusiły niemieckie UKE do regulacji cen. Operator po paru latach regulacji cen, sprzedał wszystkie anteny UKF. Miało być taniej a teraz jest wielka kłótnia.

Do tej pory w Niemczech na rynku negocjowali ze sobą dwie strony: rozgłośnia i operator sieci. Teraz jest ich znaczenie więcej: Rozgłośnia – operator dostarczający sygnał do wieży – właściciel nadajnika – właściciel anteny – właściciel wieży. Ceny wzrosły.

Niech w Polsce sobie Kurski i inni nadawcy narzekają. Emitel może naśladować Media Broadcast i sprzedać każdą antenę, każdą wieżę, każdy nadajnik osobno. Zobaczymy kto na tym wyjdzie lepiej, właściciel infrastruktury czy rozgłośnie i stacje telewizyjne.

Uruchomienie MUX-8 w paśmie VHF III było błędem, ale rozgłośnie i stacje telewizyjne chcieli takie rozwiązanie. Wystarczy poszukać wypowiedzi na portalu UKE, które padły odnośnie konsultacji przeprowadzanych przez urząd. Tak to jest, kiedy menadżerowie nie mają zielonego pojęcia o fizyce i technice. Jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie telewizji DVB-T na DVB-T2 i z pasma VHF III na UHF. Tylko wtedy zaczynają nadawać do odbiorców od zera, bo jeszcze mniej widzów posiada odbiornik z DVB-T2 HEVC niż antenę do odbioru pasma VHF III.

Kurski blokował przez 2 lata MUX-8 a teraz twierdzi, że za drogo? Nie wiedział o tym wcześniej, czy już wtedy nie miał pieniędzy?
odpowiedź
User
M/V/O
Mnie zastanawia jedna rzecz. Jak to możliwe że operatorem sieci naziemnej jest prywatna spółka która tak naprawdę może wszystko.


Przecież Polskie Radio i TVP są też spółkami akcyjnymi. W Polsce nie istnieje forma prawna przedsiębiorstwa państwowego, która istnieje np. w Niemczech „Anstalt des öffentlichen Rechts” czyli „instytucja prawa publicznego”. W Niemczech ARD i ZDF, ale też krajowe odpowiedniki KRRiT i Banki należące do miast (kasy oszczędnościowe „Sparkasse”) są „instytucjami prawa publicznego”. Również teatry miejskie, biblioteki, muzea są „instytucjami prawa publicznego”, dla których właśnie stworzono osobną formę prawa przedsiębiorczego. W Polsce wszystkie spółki państwowe są spółkami akcyjnymi, bo brakuje odpowiednia forma prawna. Podobnie formy prawne istnieją również w Austrii, Lichtensteinie i Szwajcarii.

Nie zgadza się, że operator sieci wszystko może. Emitel jest regulowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Emitel nie jest jedynym operatorem sieci. W przypadku radia cyfrowego w dwóch województwach (Łódzkie i Opolskie) operatorami sieci są inne spółki. Również w innych województwach (np. Lubuskim) inny operator złożył ofertę, ale był o wiele droższy niż Emitel.

Można zamówić każdy nadajnik osobno u innego operatora, ale na pewno nie będzie taniej. W przypadku multipleksu DAB+ Polskie Radio zamawia usługi u różnych operatorów. Istnieje również możliwość wynajęcia miejsca pod anteny na wieżach Emitela. W przypadku anten VHF III było to możliwe, bo nie każdym obiekcje takie już istniały. Każdy mógł wynająć miejsce na wieży i zainstalować własne anteny. Tylko nie ma chętnych do tak wielkiej inwestycji.
odpowiedź